Hirdetés

Kell-e sózni az (édesvizi) akvárium vizét?

Több
13 éve 10 hónapja #24743 Írta: aqua
aqua válaszolt a témára:
az indok a kb 1 millió ivadék. Már többször bebizonyosodott hogy ha nem sózunk akkor az elevenszülok legalább fele ledöglik. Több betegségbol kifolyólag. A só minél több annál jobb. Én azt a mennyiséget határoztam meg ami biztosan nem káros. De a mollik ettol többet igényelnének! Pusztán így érzik jól magukat! Az hogy mennyire egészséges az állomány, azt nem tudod megitélni! De errol leginkább azok tudnának mesélni akik importálják a halat! Olyan betegségek vannak amirol már fogalmunk sincs, így pusztán megvárni lehet amíg lezajlik. Te mint egyszeru gyakorló akvarista errol nem tudsz de nyilván ez nem is a te reszortod. Itt már üzletrol van szó. Szóval kell a só, különösen az ivadéknak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 10 hónapja #24720 Írta: aqua
aqua válaszolt a témára:
Hi! Nagyon nem szeretnék belebonyolódni a magyarázatba mert azt már elottem megtették:-) így én csak a mennyiséget mondom amit tenyészetben használunk: 10 literenként 1 csapott evokanál!

Több
13 éve 11 hónapja #6888 Írta: bubam
bubam válaszolt a témára:

conor wrote:
Bocsi, rosszúl fogalmaztam.
Én úgy értettem, hogyha nem tudom 0-án tartani a víz nitát és nitrit szintéjt(ekkor kevesebb ez esély ilyen betegségek kialakulására), akkor milyen arányban sózzak, hogy ezek a betegségek elkerülhetoek legyenek?

Mivel a nitrit ion, a sejtekbe való bejutáshoz a sejtmembránban elhelyezkedo transzportfehérjékre van szüksége, átdiffundálni a sejtek membránján nem tud. Tehát, hogy a hal szervezetébe bejusson szüksége van megfelelo "kapura". A halak kopoltyú-hámsejtjeiben található egy klorid-bikarbonát antiporter (olyan fehérje amely a a membrán egyik oldalán egy klorid-, másikon egy bikarbonát iont köt, majd ezután megcseréli a kettot, ami kint volt bekerül a sejtbe és fordítva), édesvízi halaknál ennek jelentos szerepe van a vizelettel vesztett klorid ionok pótlásában. Csakhogy a fehérje nem abszolút specifikus, ami azt jelenti, hogy a klór helyett képes megkötni más, hasonló méretu negatív töltésu iont, foleg akkor ha abból viszonylag sok van. Ilyen lehet pl. a nitrit. Ilyenkor klorid helyett nitritet vesz fel a halacska. Tehát ha valahogy meggátoljuk a fehérjénk nitritszállítását akkor megóvhatjuk a halat a nitrit káros hatásától. Erre a legkézenfekvobb a klorid ionok mennyiségének növelése (sózás), ilyenkor ugyanis kompetíció (versengés) miatt a nitrit fehérjéhez való kötodésének kissebb lesz az esélye. Olyan ez mint amikor a szurkolók fradi-újpest meccsre mennek és ugyanazon a kapun próbálnak bejutni. Ha 50 fradiszurkoló és 50 újpesti van akkor fél óra alatt minden újpesti bejuthat a stadionba, viszont ha fradiszurkolók számát növeljük 500000-re akkor statisztikailag tekintve nem nagy esély van arra hogy akár egy újpesti is megnézze a meccset, még ha ugyanúgy ötvenen vannak is.
Szóval nem hiábavaló a sózás. Egyébként ennek komoly irodalma is van (ha jól emlékszem arra amit olvastam, eloször az élelmiszeriparban kísérleteztek a halak vizének sózásával). Úgy tudom 7:1 klorid - nitrit arányt javasoltak, de ne kérdezd ez mennyi sót jelent, annyira nem érdekelt, hogy kiszámoljam. (egyébként egyszeru - kis kémia ismerettel, a nitritet ugye meg tudod mérni). Én egy evokanállal teszek 100 literbe .
Persze ha jó a szurésed, akkor nulla a nitrit.
üdv

Több
13 éve 11 hónapja #21154 Írta: conor
conor válaszolt a témára:

Luki wrote: Pajzsmirigy problémákat elsosorban a jód hiány okozhatja.

Joc71: Akkor szerinted a jódozott só jó erre?

Több
13 éve 11 hónapja #21276 Írta: Luki
Luki válaszolt a témára:

conor wrote: Elnézést kérek mindenkitol ha valami rosszat írtam. :oops:

De feltennék néhény kérdést:

A Tanganyika-tavi halaknak kell sózni a vizét?
Milyen sóval?
A Tanganyika-tavi sügérek ugye érzékenyek a pajzsmirigy és kopoltyú problémákra?
Mi lenne a megoldás erre ha nem tudom a víz nitrit és nitrát szintjét 0-án tartani, a sózás segítene rajtuk?
Milyen arányba kell sózni, az 1 evokanál ??? só 10 liter vízhez megfelelo lenne?

A paprika is jó, de az egy más téma nem akarom a fórumot ezzel terhelni.Sziasztok!
Speciális sókeverék kelet-afrikai sügérek számára: Tropic Marin Pro-Cichlid Mineral, Malawi/Tanganjika salz. 600g 18,90 EUR.

Pajzsmirigy problémákat elsosorban a jód hiány okozhatja.

Több
13 éve 11 hónapja #22205 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Ehran: Igazad van, szaporításnál tényleg megindíthatja a folyamatot :wink:

Conor: Ha magas a nitrátszinted, akkor a sózással nem fogod tudni megakadályozni a megbetegedést. A sózás tudtommal maximum a külso, esetleg parazitás fertozésektol védhet (pl. sós fürdo, mint gyógymód is).

Több
13 éve 11 hónapja #22211 Írta: conor

sasa wrote: A sónak semmi köze a nitráthoz, nincsenek egymásra hatással. (ha lenne, akkor a tengeri akváriummal nem lenne gond :evil: )

Én úgy értettem, hogyha nem tudom 0-án tartani a víz nitát és nitrit szintéjt(ekkor kevesebb ez esély ilyen betegségek kialakulására), akkor milyen arányban sózzak, hogy ezek a betegségek elkerülhetoek legyenek?

Több
13 éve 11 hónapja #22213 Írta: conor

sasa wrote: A sónak semmi köze a nitráthoz, nincsenek egymásra hatással. (ha lenne, akkor a tengeri akváriummal nem lenne gond :evil: )

Több
13 éve 11 hónapja #22480 Írta: ehran
ehran válaszolt a témára:
Nem esküdnék meg rá, hogy egyáltalán nincs olyan, nagy általában édesvizinek mondott halfaj, ami nem igényelhetné - akárcsak idölegesen, mondjuk a szaporodásához - a sózást. Úgy tudom kalászhalak és elevenszülök között is elöfordulhat ilyen, bár lehet, hogy rosszul tudom.

Több
13 éve 11 hónapja #8915 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Semmilyen édesvízi hal nem igényli, hogy sózd a vizét. Régebben én is adtam 1 kk sót 10L vízhez az algásodás megakadályozására, de mostmár nem teszem és nem látok semmi változást.

A sónak semmi köze a nitráthoz, nincsenek egymásra hatással. (ha lenne, akkor a tengeri akváriummal nem lenne gond :evil: )

Több
13 éve 11 hónapja #11792 Írta: conor
Elnézést kérek mindenkitol ha valami rosszat írtam. :oops:

De feltennék néhény kérdést:

A Tanganyika-tavi halaknak kell sózni a vizét?
Milyen sóval?
A Tanganyika-tavi sügérek ugye érzékenyek a pajzsmirigy és kopoltyú problémákra?
Mi lenne a megoldás erre ha nem tudom a víz nitrit és nitrát szintjét 0-án tartani, a sózás segítene rajtuk?
Milyen arányba kell sózni, az 1 evokanál ??? só 10 liter vízhez megfelelo lenne?

A paprika is jó, de az egy más téma nem akarom a fórumot ezzel terhelni.

Több
13 éve 11 hónapja #23023 Írta: szter
szter válaszolt a témára:
Kuli, nem kötekedni akarok,de tényleg. Úgy kezded, hogy kibírja-e?! Ez nekem nem tiszta. Nem az a cél,hogy jól érezze magát? Ez fontosabb szempont lehet a tartás során. Meg érdemes megfogadni a tapasztaltak tanácsát, hogy ne kelljen a saját hibáidból tanulni. De gondolom ezt fölösleges mondanom, hiszen azért nézed a fórumot. :wink: Lelkiismeretes haltartást kivánok! :-)

Több
13 éve 11 hónapja #23199 Írta: Joc71
Joc71 válaszolt a témára:
Conor én nem vitatkozom, akkor szord jodozott soval a halaid + kis paprikat is tegyel mellé !!!!
de sajnalom akkor oket (marmint a halaidat)

Több
13 éve 11 hónapja #23206 Írta: conor

Joc71 wrote: egyik hal sem szereti a jódozott sót !!

jód nélhüli sót lehet akvaba tenni!!

Szerintem ez nem teljesen igaz.

Több
13 éve 11 hónapja #23223 Írta: Joc71
Joc71 válaszolt a témára:
egyik hal sem szereti a jódozott sót !!

jód nélhüli sót lehet akvaba tenni!!

Több
13 éve 11 hónapja #23361 Írta: Kuli
Kuli válaszolt a témára:
Hali! a félcsorös csuka kibírja jódozott sóban?

Több
14 éve 4 hónapja #18311 Írta: Girardius
Girardius válaszolt a témára:

sasa wrote: Csibe :mrgreen:
Netán guppykkal etettem a tuzhalakat, és onnan tudom, hogy nem tud lemenni a 40cm mélyre sem a felhajtóero miatt. És netán ha nem eszik meg akkor kb. 10-15 perc alatt megdöglött mind :o kivétel nélkül. A kárász elég jól bírja, a guppy xarul.
Csibe :mrgreen:Világos.
Azt írtam hozzászoktatható...
Azonnal a sósvízbe kerülve :kampó.
Persze a Te sós vizedben 40 cm mélyre se ért le már károsodott és: vége.
Hogy milyen mélyre tud egy guppi lemenni nem tudom , de hogy 40 cm nél sokkal mélyebbre az biztos....
A Hévizi -tóban 2m en láttam oket . Sajnos nem tudok mélyebbre merülni (fül ügy). Hali azért írjál!

Több
14 éve 4 hónapja #18306 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Csibe :mrgreen:
Netán guppykkal etettem a tuzhalakat, és onnan tudom, hogy nem tud lemenni a 40cm mélyre sem a felhajtóero miatt. És netán ha nem eszik meg akkor kb. 10-15 perc alatt megdöglött mind :o kivétel nélkül. A kárász elég jól bírja, a guppy xarul.
Csibe :mrgreen:

Több
14 éve 4 hónapja #18294 Írta: Girardius
Girardius válaszolt a témára:

sasa wrote:

Girardius wrote: ......A guppik is hozzászoktathatók a tengervízhez. :rolleyes:

Már meg ne haragudj a szóhasználatért, de ez akkora marhaság, mint ide Lacháza! :evil: A molli/veliferia, stb.... ilyesmik tényleg hozzászoktathatók akár a tengervízhez is, de a guppy NEM! Le se tud menni a víz aljára!Csibe ! Azért mert Te nem hallottál még arról,hogy a guppi hozzászoktatható a tengervízhez attól én még tudhatokróla. Netán próbáltam is...
Valahol együtt is élnek ezek az elevenszülok Közép-Amerikában. Rengeteg közös vonásuk van.

Azt meg végképp nem értem , hogy le sem tud mennia víz aljára..? :wink:

Több
14 éve 4 hónapja #18098 Írta: zsloti
zsloti válaszolt a témára:
Köszönöm szépen a válaszokat de miattam nem kell veszekedni:)
Akkor csak egy kicsit sózom a vizet:)

Oldalmegjelenítési idő: 0.947 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 669 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top