Hirdetés

Hogy tudom az akvárium vizét lágyítani?

Több
13 éve 5 hónapja #34408 Írta: keszeg
keszeg válaszolt a témára:

fear2 wrote: Mi újság a TRISÓ-s megoldással(Hirn-Zsilinszky könyv xx.oldala)?
Valaki alkalmazza ezt a módszert?
Ha igen,akkor hogy?Milyen arányban és milyen sikerrel?
Mindenre kíváncsi lennék vele kapcsolatban!
Köszi!Vízcseréknél és az elpárolgott víz pótlásánál használom. Elöljáróban annyit, hogy macerás módszer.
Eloször is ki kell kísérletezni, hogy mennyi trisó szükséges egy adott térfogatú és keménységu víz lágyításához. Ha felesleg marad a szerbol, akkor nem fog letisztulni, ha pedig kevés kerül a vízbe, úgy nem csökken kelloképpen a keménysége. Megfelelo adag kiválasztása esetén két napot kell várni, amíg a csapadék leülepedik. A reakció során viszonylag sok gáz képzodik - szerintem szén-dioxid a hidrokarbonátból -, ami nehezíti a pelyhek süllyedését, ezért 10-12 órával késobb felkeverem. Így viszont az ülepedés kezdodhet elölrol.
Ezután a tiszta vizet óvatosan le kell fejteni vagy szuropapíron átengedni. Én az elobbit alkalmazom, de a biztonság kedvéért perlonvattán és planktonszuron keresztül.
Következo teendo a pH beállítása, mivel a Na-sók miatt lúgossá (pH~9) válik a víz. Számomra a leghozzáférhetobb a sósav. Ennek mértékét is ki kell sakkozni, folyamatos pH mérés mellett. Ha beállítottuk a kívánt értéket, az általában másnapra visszalúgosodik egy kicsit. Hogy stabilabb pH-jú és "akváriumbarát" legyen, savanyú tozeget áztatok benne.
Megjegyzés: érdemesebb kiszellozött vízzel dolgozni, mert a klór bezavar a reakcióba, vagyis hátráltatja a kicsapódást, valamint az ülepedést.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 5 hónapja #34401 Írta: bogartivi
bogartivi válaszolt a témára:
Sziasztok!
Ha valaki tudja a SERA pH- összetételét vagy csak azt, hogy milyen anyag légyszi írja le. Köszi

Több
13 éve 5 hónapja #34386 Írta: fear2
fear2 válaszolt a témára:
Sziasztok!

Végigolvastam a fórumot és arra lettem figyelmes,hogy mostanában mindenki csak az R.O. készülékekkel foglalkozik.Persze tudom,hogy jó,de még mindig horror ára van.
A gyanta lassan feledésbe merül?
Mi újság a TRISÓ-s megoldással(Hirn-Zsilinszky könyv xx.oldala)?
Valaki alkalmazza ezt a módszert?
Ha igen,akkor hogy?Milyen arányban és milyen sikerrel?
Mindenre kíváncsi lennék vele kapcsolatban!
Köszi!

Több
13 éve 5 hónapja #34251 Írta: Zoldike
Zoldike válaszolt a témára:
Értem köszi. (Ki az a hülye aki aki direkt jegesíti a mélyhutot? :D)

Több
13 éve 5 hónapja #34240 Írta: Zoldike
Zoldike válaszolt a témára:
A waterfallon ezt olvastam:
A hutobol leeresztett jég kiolvadása után körülbelül 1 nk°-os és 7 pH értéku vizet kapunk.

Igaz ez? Én felolvasztottam egy jégkockát és vagy az én tesztem rossz, vagy a módszer.

Több
13 éve 5 hónapja #33800 Írta: szkattila
szkattila válaszolt a témára: zmagyar
Természetesen lágyítja a vizet a kationcserélo gyanta,hiszen a keménységet okozó Ca,és Mg-ionokat eltávolítja,de helyette a regeneráló sóból származó Na-ionokat fogja becserélni.Ettol lesz a kapott víz lágy és lúgos.Ezeket a kationcserélo gyantákat használják gyakran kazánok tápvizének eloállítására.

Több
13 éve 5 hónapja #33798 Írta: szkattila
szkattila válaszolt a témára:

himi wrote: 15 nk° víz kemény a 14 nk° már lágy 8 nk° már nagyon lágy.
Akkor a 11 nk° víz már lágyságát tekintve tökéletes?
Ha jelemleg nem akarom nagy beruházásba verni magam akkor az is jó megoldás ha ion cserélt vizet öntök az akiba? Vagy szerezzek be SZAT gyantát? Ja az egyébbként hol lehet kapni? víz(uszoda)technikai vagy akvarisztikai boltban? Ennek a gyantának ez a becsületes neve és hogyan használható 65-67 l víz van az akiban.A SZAT nitrátspecifikus gyanta az ilyen jellegu szennyezodések eltávolítására szolgál.,nem vízlágyításra.A vizek osztályozása:
0-4 nk = igen lágy
4-8 nk=lágy
8-12 nk=közepesen kemény
12-18 nk=kemény
18-30 nk=nagyon kemény
-30 felett különlegesen kemény vizek
Megoldás lehet az ioncserélt víz vásárlása:a kevertágyas gyanta alkalmazása(nem az akváriumban,hanem külön edényben)kb 100liter sómentes víz eloállítására szolgál.De nem sok helyen kapható.
A ph-érték a vizek savasságát illetve lúgosságát jelzi:1-tol 7 ph-ig savas jellegu.Minél kisebb a szám,annál savasabb.
A 7-es ph semleges,a 7 -14 ph lúgos kémhatású.
A különbözo halfajok 5-8 ph közötti tartományban érzik jól magukat,fajtaspecikusan kell a nekik megfelelot kiválasztani:lásd szakirodalom illetve a különbözo topikok.

Több
13 éve 5 hónapja #33785 Írta: keszeg
keszeg válaszolt a témára:

zmagyar wrote: Akkor ha jól értem az összkeménységet nem fogja csökkenteni?Dehogynem.

Több
13 éve 5 hónapja #33778 Írta: himi
himi válaszolt a témára:
15 nk° víz kemény a 14 nk° már lágy 8 nk° már nagyon lágy.
Akkor a 11 nk° víz már lágyságát tekintve tökéletes?
Ha jelemleg nem akarom nagy beruházásba verni magam akkor az is jó megoldás ha ion cserélt vizet öntök az akiba? Vagy szerezzek be SZAT gyantát? Ja az egyébbként hol lehet kapni? víz(uszoda)technikai vagy akvarisztikai boltban? Ennek a gyantának ez a becsületes neve és hogyan használható 65-67 l víz van az akiban.

Több
13 éve 5 hónapja #33775 Írta: himi
himi válaszolt a témára:
Akkor valaki árúlja el nekem hogy mivel lehet az akiban lévo víz 16nk°ját lejjeb vinni. Voltam akis szaküzletben és vigyorogtak csak boszen. ajánlották a kalgont vagy azt hogy vigyem le a pincébe az akit és akkor már lejebb lesz az aki nk°-a. Kérem hadjuk ki a felsorolásból az 1 ill 2 oszlopos vizlágyítókat, ro készülékeket. Valami egyszerubb megoldás kellene. Valami gyanta golyóról is hallotam amit az aki vizéba lógatnak.
elobb utóbb csinálok egy kevert gyantás (?) vízlágyítót ezüstözött aktívszén szurovel utánna hogy az oldott szutykot bacit kiszedje.
mennyi az ideális nk° fok a halaknál. tudom van amelyik a kemény vizet is bírja de szerintem van egy arany közép út ami a lágy és a kemény vizes halaknak is megfelel.

Több
13 éve 5 hónapja #33772 Írta: himi
himi válaszolt a témára:
Nos ha lágyítani akarom az aki vizét akkor arra nem jó a tozeg kivonat ugye

Több
13 éve 5 hónapja #33762 Írta: zmagyar
zmagyar válaszolt a témára: Re: VÍZLÁGYÍTÁS

szkattila wrote: Az említett CWG-s háztartási vízlágyítók tulajdonképen egyágyas,kationcserélo berendezések.A regenerálás során a gyanta Na-ionokkal telítodik amelyeket a lágyítás során kicserél a keménységet okozó Ca és Mg ionokra.Az így lágyított vízben az összes sómennyiség nem változik,csak a kalcium(Ca)és a magnézium(Mg) sók helyébe nátrium(Na) ionok kerülnek és lúgos kémhatású lesz:ph 8-9 .Teljes sótalanítást csak kation és anioncserélo mugyantákkal lehet elérni akár külön oszlopos vagy kevertágyas mugyantával,bár ez utóbbit gyárilag szokás regenerálni.Akkor ha jól értem az összkeménységet nem fogja csökkenteni?

szkattila wrote: Egyszerubb a fordított ozmózisos készülékkel a sótalanítás,amelyben egy félig átereszto hártya végzi el a sók eltávolítását,ám a kivált szennyezo anyagok és sók eltávolítása sok hulladék vizet eredményez.Háztartási célra nem hiszem hogy túl jó ötlet az RO, foleg ha az ember az összes bejövo vizet at akarja folyatni rajta. A vizkoproblémát megoldja, meg a halazást is nagy mértékben leegyszerüsíteni, de egyrészt nem túl gazdaságos, másrészt meg emberi fogyasztásra nem lenne a legjobb. Igaz az ivóviznek szánt ágat lehetne ásványi anyagokkal telíteni egy patronnal, de nem sok értelmét látom.

Több
13 éve 5 hónapja #33751 Írta: szter
szter válaszolt a témára:
A 7,6-os ph nem is rossz,de a 16 nk nagyon kemény neonoknak.Legalább 10-re levinném a helyedben,ha feltétlenül tartani szeretnéd oket. Egyébként minél több van, annál jobban érvényesül az akiban.És nem utolsó szempont,hogy úgy jól is érzi magát.

Több
13 éve 5 hónapja #33749 Írta: himi
himi válaszolt a témára:
köszi a választ!

A neonbol összesen eggyenlore 6 db van. az Uveg hariból is jöhet több idovel. Csak még mindig nem tudom mennyi legyen a víz phja és keménysége akkor ha a neon és az üveg hari is lágy vizet igényel Kecskeméti víz adatok PH 7,6 és 16 nk°
az aki viz mennyisége 63-67l

Több
13 éve 5 hónapja #33742 Írta: szter
szter válaszolt a témára:
himi,nem teljesen a kérdésedre válaszolva az üvegharcsából ne tarts kettot,mert o rajban érzi jól magát .Én legalább 6-ot vennék és kello mennyiségu növényzetet is igényelnek. Ha így már nem férnek be , akkor inkább válassz másik fajt.A neonhal szintén rajhal. Ha 3-at tartassz óriási stresszt okozol nekik és egy ido után elhullanak. Belolük is legalább 8-10 db kellene. Az algázók palettája gyönyöru,csak a pénztálcádtól, az akváriumod méretétol és attól függ a dolog,hogy lesz-e háttér az akváriumodban. 2 anci biztos befér,olcsó és szép. 8a többi is káprázatos)A vízkémiát hagynám a fiúknak,nálink is Fecha lágyít és méreget,de az üvegharik és a neonok lágyvizet igényelnek,miattuk lágyítanod kell, az tuti.

Több
13 éve 5 hónapja #33738 Írta: himi
himi válaszolt a témára:

trek wrote: himi:
Az attól függ milyen halfajokat tartasz, az o igényükhöz kell igazítani.

Lehet hogy "jól" válogattam össze a fajokat.
3 Red Neon, 3 Síma Neon, 3 Guppi, 2 Black Molli, 2 Red Syfo, 2 üvegharcsa, 2 leopárd mintás csíkhal, és 2 db alga evo harcsát akarok belerakni ami nem nol nagyra de még nem választottam ki oket. az alga evokbol közben menyiket ajánljátok?

Több
13 éve 5 hónapja #33715 Írta: himi
himi válaszolt a témára:
Nos végig olvastam a topikot. Most már csak azt áruljátok el hogy egy akiban mennyi legyen a PH érték és a NK érték mennyi legyen?

Több
13 éve 5 hónapja #31473 Írta: szkattila
szkattila válaszolt a témára: VÍZLÁGYÍTÁS
Az említett CWG-s háztartási vízlágyítók tulajdonképen egyágyas,kationcserélo berendezések.A regenerálás során a gyanta Na-ionokkal telítodik amelyeket a lágyítás során kicserél a keménységet okozó Ca és Mg ionokra.Az így lágyított vízben az összes sómennyiség nem változik,csak a kalcium(Ca)és a magnézium(Mg) sók helyébe nátrium(Na) ionok kerülnek és lúgos kémhatású lesz:ph 8-9 .Teljes sótalanítást csak kation és anioncserélo mugyantákkal lehet elérni akár külön oszlopos vagy kevertágyas mugyantával,bár ez utóbbit gyárilag szokás regenerálni.
Egyszerubb a fordított ozmózisos készülékkel a sótalanítás,amelyben egy félig átereszto hártya végzi el a sók eltávolítását,ám a kivált szennyezo anyagok és sók eltávolítása sok hulladék vizet eredményez.Mellesleg a CWG leírásában a max. keménységet 17 nk -nak írja.RÁadásul a csapvíz fertotlenítésére használt klór 0,1 mg/liter felett a félig átereszto hártyát roncsolja,ezért az ipari berendezéseken nátrium biszulfidos vegyszerezéssel kivonják a klórt. :rolleyes:

Több
13 éve 5 hónapja #26745 Írta: Bellcanto
Bellcanto válaszolt a témára:

Zoldike wrote: Ha Calgont dobok be vízbe, lesz valami bajuk a halaknak?Calgonnal a mosógép él tovább! A halaknál más szoktunk használni

Több
13 éve 5 hónapja #17089 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:

Zoldike wrote: Ha Calgont dobok be vízbe, lesz valami bajuk a halaknak?

dobj a teádba kettot, ha nem lesz tole semmi bajod akkor mehet a halaknak is. :evil:

Oldalmegjelenítési idő: 0.941 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 987 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top