Hirdetés

Hogy tudom az akvárium vizét lágyítani?

Több
14 éve 5 hónapja #17065 Írta: kary
kary válaszolt a témára:
Köszi, akkor a külso szuro lesz a megoldás.
Kb 210 liter víz van az akváriumban és a 15nk-s vizet akarom kb a felére lágyítani.
elég hozzá 1kg gyanta?
én úgy számoltam hogy kb elég.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 5 hónapja #17055 Írta: Bellcanto
Bellcanto válaszolt a témára:
hogy mennyi ido alatt merül ki, az nagyon függ az áramlástó. Ha egy pangó részre teszed, akkor ott 1 hónap alatt sem lágyulna ki, de legalább jó büdös lenne ;)

Több
14 éve 5 hónapja #17053 Írta: kary
kary válaszolt a témára:
max 3-4 órára raknám be, addig lágytana. utánna úgy is kimerül.

Több
14 éve 5 hónapja #17051 Írta: Bellcanto
be lehet tenni, de lehetoleg úgy tedd bele, hogy a víz át tudjon rajta áramolni, mert különben bebüdösödik, és ráadásul nem is lágyít rendesen

Több
14 éve 5 hónapja #17046 Írta: kary
kary válaszolt a témára:
Vízlágyító gyantát bele lehet tenni a külso szurobe?
Csak azért, mert 60-70L vizet kellene gyantázni és nincs rá elég helyem.
10-15 literenként sem szeretném vödörbe.

Több
14 éve 5 hónapja #16343 Írta: johndeer
johndeer válaszolt a témára:
Sziasztok!
Eljutottam odaáig, hogy vettem a Zsili-boltban gyantát. Hogyan tovább? Gyakorlatban hogy érdemes csinálni a lágyítást? Átfolyatni rajta a vizet, vagy beletenni valamibe, és keringatni a vizet...
elore is köszönöm
jan

Több
14 éve 5 hónapja #16188 Írta: Bellcanto
de ha egyszer már lágyítod a vizet, akkor minek még RO készüléket is bevetni erre a célra?

Több
14 éve 5 hónapja #16185 Írta: klimadoktor
klimadoktor válaszolt a témára:
Azért agresszív a víz mert , nagyon gyorsan oldja a fémsókat /réz , vas / és a hálózati víz mindig tartalmaz oldott oxigént ami ezt a folyamaot segíti.
A hatásfokát javítja nem a mennyiséget , valamint a menbrán élettartamát hivatott javítani . RO= fordított ozmózis ez az elve a készüléknek . Az ultrahangos párásítóim szinte kivétel nélkül ilyenrol üzemelnek .

Több
14 éve 5 hónapja #16153 Írta: Coldhead
Coldhead válaszolt a témára:
Nem akartam ekkora lavinát, a pontosság kedvéért ideírom hogy az én RO szurom hogy muködik:
A csapvíz eloször egy fizikai szurobe megy, onnan egy aktív szén szurobe, majd onnan a membránházba. Innen kétféle víz kerül elo. A több haszontalan keményebb, illetve a 0-s (sajnos kevesebb) lágy.
Ettol teljesen függetlenül csináltam régebben gyantás lágyítást, ahol egy saját gyártmányú kis eszköz segítségével lassan átfolyattam a gyantán keményvizet, és lágy lett belole.
Kérdéseim:

1. Mi az hogy agresszív víz? Mivel reagál jobban a RO-víz mint a sima csapvíz?
2. Az RO készülék jó muködéséhez minek elotte lágyítani a vizet? Nagyobb hatásfokú lesz tole (X nap/l helyett többet ad)? (A hozzáadott ismerteto csak a nyomás, és homérséklet összefüggések alapján határozta meg a teljesítményt)

Több
14 éve 5 hónapja #16128 Írta: klimadoktor
klimadoktor válaszolt a témára: víz

Coldhead wrote: Az ozmokészülékben nincs gyanta.

Sziasztok mindenkinek ! A vízlágyítók valóban a vízben található Mg és Ca ionokat cserélik ki Na ionokra . Ezért kell konyhasó ezekhez a berendezések regenerálásához , helyesebben a gyanta regenerálásához.

Vannak az RO készülékek ezeket nevezzük sótalanító berendezésnek . Ugyanis a jó muködésükhöz eloször lágyítani kell a vizet és ezt egy menbránon keresztülpréselik így az oldott sók a menbrán túloldalán maradnak csak a víz megy át . Ez a víz agresszív ! Mivel nem tartalmaz semmilyen oldott sót ezért mindennel reakcióba lép . Ezt a vizet ha vezetni kell , csak saválló vagy muanyag csovezetéken lehet .

A két víz között van egy nagyon jó jellemzo ami kifelyezi a különbséget ez a vezetoképesség . A lágyított víznél nem vagy csak kismértékben változik /általában no /. Az érték lehet 400-1600 uS/cm . A sótalanított esetben ez 0-20 uS/cm .

Ha valakinek van kérdése szívesen válaszolok . Klímadoktor

Több
14 éve 5 hónapja #16127 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Bell: Ne igyál sok osmosevizet, mert úgy fogsz tole f*sni, mint az állat :evil: max1dl/nap, de az állítólag néha jó méregteleníto

Swirl: Osmose készülék nem csak 100l/napos van, van egész nagy teljesítményu is (2-300l/nap) sot egész komolyak is vannak, de azok már nagyon drágák. Mért nem elég neked napi 100L víz? :rolleyes:

Több
14 éve 5 hónapja #16125 Írta: Bellcanto

Coldhead wrote: Az ozmokészülékben nincs gyanta.Én ezt nem is írtam.
vagy legalábbis nem akartam. kétféle esetet vázoltam fel, és a két esethez tartozó keménységet írtam le

Több
14 éve 5 hónapja #16124 Írta: Swirl
Swirl válaszolt a témára:
Köszi Bellcanto! Azt nem értem, hogy ha egy RO készüléket vennénk, az tud annyi vizet elokészíteni, amennyire nekünk szülségünk van? Olvastam olyat, hogy 100l/nap, de nekünk annyi tuti nem elég. Na jó, majd ha lesznek típusok, fajták, amik szóba jöhetnek, akkor írok. Kösz még egyszer!

Több
14 éve 5 hónapja #16123 Írta: Coldhead
Coldhead válaszolt a témára:
Az ozmokészülékben nincs gyanta.

Több
14 éve 5 hónapja #16120 Írta: Bellcanto
hogy iható-e, az nyilván attól függ, hogy milye elven muködik. Nálunk korábban egy gyantás vízkerengeto berendezés volt, amivel lágyvizet gyártottak apósomék, ez nyilván a gyanta alapján iható vagy sem. Elvileg a gyanta csak anynit csinál, hogy a Ca és Mg ionokat lecserélik -keménység - szempontjából közömbösre, ez álíltólag iható, bár én még nem próbáltam - leszámítva azt a pár kortyot, ami az átemelocso légtelenítése közben lement a torkomon :-) . Ha vlamilyen osmo készülékrol van szó, akkro az elvileg semmilsen kémiai reakciót nem hajt végre lágyítás során, így az minden további nélkül iható.
Az ozmókészülékek 1 alatti keménységet produkálnak, a gyanta telítodéstol függoen, de ezzel is leht 0-ás vizet csinálni. A legbiztosabb, ha miután csináltál magadnak vizet, akkro megméred a keménységet, és akkor nincs gond, hogy vajon menyni :-)

Több
14 éve 5 hónapja #16116 Írta: Swirl
Sziasztok!
Nálunk minden évben egyszer besz.rik a központi futésünk kazánja, mert nagyon kemény a vizünk (24 nk), ezért valószínu lesz itthon egy elektromos vízlágyító berendezés, amit a központi futéshez, a mosógéphez fogunk használni, de a fürdoben mindkét csapból az fog folyni. Teljesen laikus vagyok a témában, semmit nem tudok errol a készülékrol. Eddigi információm, hogy ebbol a vízbol nem lehet inni (bár én értetlenkedtem, de Fater azt mondta, hogy nem iható). Tudtok ezekrol valamit? Használható a vizük az akváriumba? Milyen keménységu vizet állítanak elo? (gondolom nem 0nk-st) Köszi!

Több
14 éve 6 hónapja #15572 Írta: tomnewman
tomnewman válaszolt a témára:
Tanult és tapasztalt kollégáimat kiegészítve annyit fuznék a témához, hogy azt gyakran elfeljtjük, hogy az ioncserélt, de foleg a desztillált víz oldott oxygéntartalma meglehetosen kicsi a szelloztetett akváriumvízhez képest. Nemrég (egy fél éve) sikerült nagy jószándékkal rengeteg ivadékhalat kinyírnom a szinte oxygénmentes vízcserékkel. Nem voltam túl szakszeru. 5 liter csapvízhez (amit hagytam állni egy napig, hogy a clór kimenjen belole, és a homérséklete is jó legyen) 5 liter desztilláltvizet öntöttem. Majd ezt az egészet az akváriumba (ez volt a feles, vagy 2/3-os vízcsere), mert az elozo vízcsere után több picur elpusztult.
Öngerjeszto folyamat lett: még több áldozat, aztán még komolyabb mennyiségu "oxygénmentes" víz cseréje, majd még több áldozat... én meg értetlenül álltam, és nem tudtam elképzelni, mi lehet a gond.

Tehát: a cserére szánt, "pihentetett" vízbe is célszeru buborékoltatni valamivel a levegot.

És szégyen-nem szégyen, pár napja mondta meg valaki véletlenül a megoldást. :aua:

Több
14 éve 6 hónapja #15531 Írta: Bellcanto
nyugodtan beleteheted, sokan használják (lásd korábbi oldalak)
persze azt azért figyeld, hogy így lágyítva ne legyen túl lágy a vized, meg a ph-d se szálljon el - de gondolom most 7 körüli a ph-d ha esetleg nagy vízcserét csinálsz, akkor egy kis csapvízzel keverve hamar be tudod állítani a szükséges keménységet és ph-t.

Több
14 éve 6 hónapja #15529 Írta: Orchidrise
Orchidrise válaszolt a témára:
Épp most vettem egy ioncserélt vizet, nem káros a halakra, ha azzal lágyítom a vizet?? Egy adhoc teszttel megmértem: kb. Ph 5, 0-1 kh
Nem túl savas ez egy ioncserélt vízhez képest, mivel nem vagyok vegyész nem vágom a dolgokat. Én azt hittem, hogy kb egyenlo a desztivízzel.
Ha valaki tud gyorsan válaszolni, megköszönném, hogy ma még tudjak vízcserélni.
Köszi

Több
14 éve 6 hónapja #14552 Írta: Swirl
Köszi Szép_J! Tegnap forraltam 15 liter vizet, annak megmérem az összkeménységét, aztán figyelem az akiét is. Hétvégén veszek változó keménységmérot is, az eddig nem volt. Viszont lehet hogy tudok ozmóvizet szerezni a városban. Egy 22 literes kannával (ha nem akarok tenyészteni, és keverem csapvízzel) megleszek kb. 1 hónapig...kettovel meg 2 hónapig is :-)

Oldalmegjelenítési idő: 0.882 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 999 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top