Hirdetés

Hogy tudom az akvárium vizét lágyítani?

Több
14 éve 6 hónapja #14529 Írta: Swirl
Swirl válaszolt a témára:
Megmértem, 25nk a soproni csapvíz összkeménysége...durva :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 6 hónapja #14526 Írta: Swirl
Ezt elfelejtettem: Elég csak épp, hogy felforralni a vizet, vagy forrnia kell bizonyos ideig?

Több
14 éve 6 hónapja #14515 Írta: pegazus78
pegazus78 válaszolt a témára:

Quote: évek óta sehol nem láttam desztilláltvizet, igaz nem is kerestem. Tuti desztvizet láttál és nem ioncseréltet

Horn-Zsilinszki könyvében 36-39-ik oldalig taglalja a vízlágyítást IONCSERÉLO mugyantákkal!
Ez tényleg nem desztvíz, de a végén a desztvízzel egyenértéku vizet kapnak, a flakonra rá is van írva, hogy LABORATÓRIUMI célokra is!

Több
14 éve 6 hónapja #14502 Írta: Swirl
Köszönöm a segítséget. Sajnos nem járok Pesten 2-3 havonta, hogy regeneráltassam a gyantát, de majd itthon körülnézek. Szép_J szavaiból azt vettem ki, hogy a forralás az összekeménységbol a változó keménységet "veszi ki". Bellcanto viszont azt írta, hogy általánosan forralással 15 nk-ig lehet lehúzni a vizet. Melyik az igaz :wink: Végignéztem a halaim szükségletét, 15 nk keménységu víz elég lenne. Megmérem a csapvíz keménységét is, attól talán okosabb leszek.

Több
14 éve 6 hónapja #14477 Írta: boldi
boldi válaszolt a témára:

pegazus78 wrote: schanti:
.... És itt merül fel a kérdés, hogy megéri-e a fáradságot, amikor a Tecsóban 5l destvíz 180 Huf.

Én már évek óta sehol nem láttam desztilláltvizet, igaz nem is kerestem. Tuti desztvizet láttál és nem ioncseréltet 180-ért?

(igazából ki is lehetne számolni mennyi a desztillálás ára, veszel 20 fokos vizet amit 80 fokkal kell felmelegiteni, 1 kg viz 1 fokkal emelese 4.2 kjoule (4,2 kJ/kg K),, azaz 1 liter viz 80 fokkal emelese kb. 300-340 kilojoule .1 kWh= 3600 kJ, tehát az elméleti max hatásfok mellett 1/10 kWh energiaára van a dolognak, ami 25,7 Ft/kWh áramdíj mellett ugye 2.57 Ft. De persze ez max hatékonyság mellett és úgy hogy nem is hutjük le a párát, ami nem igaz..

Több
14 éve 6 hónapja #14474 Írta: Bellcanto
Bellcanto válaszolt a témára:

Cirip wrote: Swirl!

Az, hogy felforralod, majd lehutöd nem lágyitja a vizet (ha a csapvízre gondolsz)

A desztilalt viz keszítesehez el kell parologtatni a vizet, majd azt kicsapatni egy masik edényben. Így az ásványi anyagok, amik a víz keménységét okozzák, kiválaszthatóak.De lágyítja, ugyanis az edény alján találsz vízkövet. Ennyivel is lágyabb a vized (hiszen ez már nem oldódik vissza), de természetesen ez nem desztillált víz. Állítólag így olyan 15 nk-s vizet lehet csinálni.

Több
14 éve 6 hónapja #14469 Írta: Cirip
Cirip válaszolt a témára:
SWIRL!

Van egy speciális desztiláló berendeés, ami tul képpen nem áll másból mint egy üvegspirál, amiben a goz megy, körülötte meg hidegvíz, vagy levego áramlik.
namost a hideg hatására kicsapódó víz az ami neked kell.
A baj csak az, hogy ien lassú, hiszen elforralni 20 litert nem kis ido...

Amit ajánlani tudok, az a kevertágyas mugyanta, mert:

- Idoszakosan, nem sok víz kell Neked.
- Olcsóbb mintha deszt. vizet vennél.
- Nincs vele sok macera, viszonylag gyors megoldás.
- a legjobb minosegu vizet kapod amit lehet

Úgy muködik, hogy bemész a ZSili-boltba Budán, (XI. Bocskai u. 21.) és veszel egy litert belole. Egy liter ára 1300 HUF, ami 100 liter vízhez elegendo (tehát nálad ha kétheti 20 litert cserélsz, akkor 10 hétre, 2.5 hónapra elég)
Ezek után a csere 700 HUF, mert betétdíjas, csak a gyantát kell regenerálni.
Az egész meg annyiból áll, hogy a kemény vizet átfolyatod a gyantán, és kész is a lágy víz.

Nem foglal sok helyet, olcsó, nincs szaga, nem veszélyes, stb.
És még a DIY jellege is megvan, hiszen rád vár, hogy csinálj neki valami frankó kis tartályt amiben tartod a gyantát, és amin átfolyik a víz.

üdv:
Cirip :-)

Több
14 éve 6 hónapja #14468 Írta: Swirl
Köszi a válaszokat! Cirip, ennek van valami egyszeru formája, vagy csak úgy lehet, hogy forralom a vizet, fölé teszek valami lapot, amirol belefolyik egy edénybe a víz. Bár ez a Tescos megoldás se rossz, én mégis jobban szeretem magam megcsinálni a dolgokat. Üdv!

Több
14 éve 6 hónapja #14467 Írta: Cirip
Cirip válaszolt a témára:
Swirl!

Az, hogy felforralod, majd lehutöd nem lágyitja a vizet (ha a csapvízre gondolsz)

A desztilalt viz keszítesehez el kell parologtatni a vizet, majd azt kicsapatni egy masik edényben. Így az ásványi anyagok, amik a víz keménységét okozzák, kiválaszthatóak.

Több
14 éve 6 hónapja #14464 Írta: pegazus78
pegazus78 válaszolt a témára:
schanti:

Régebben én is olvastgattam havat, de mindenképpen fel kell forralni, mert lehet benne fertozés(nekem volt), ami a koszt illeti, az is van benne rendesen, úgyhogy át kell szurni valami finom anyagú szuron(nálam ezek csak akváriumi célokra használt ruha zsebkendok). És itt merül fel a kérdés, hogy megéri-e a fáradságot, amikor a Tecsóban 5l destvíz 180 Huf.

swirl:
80 lityis aksiban lehet úgy 60-65 liter víz, elég kéthetente 20 litert cserélni, ha nem etetsz túl! Ha a cserélt víznek fele desztvíz, akkor abban már nagyon jól ellesznek a neonok.

Több
14 éve 6 hónapja #14460 Írta: Swirl
Délelott vettem 10 neonhalat, és most mértem meg a víz összkeménységét Tetratest GH-val, és 22 dH :( Úgy tudom, ezt a neonok nem igazán szeretik. 80 literes az akim. Elég, ha azt a heti kb 20 liter vizet a vízcserénél felforralom, kihutöm, és teszem az akiba? 3 napja volt vízcsere, 4 nap múlva terveztem a következot. Addig kibírják a neonok, vagy inkább csináljam meg most? Vannak még guppyjaim, mollyk, egy xifó, királylazac, coryk, anci, és két növendék gyöngygurámi.

Több
14 éve 6 hónapja #14240 Írta: Bellcanto
nem teljesen :( olvassz meg egy pohárnyit (valami átlátszó üvegpohárban - sés nézd meg,m it is kaptál :(
A hó sajnos nagyon könnyen koszolódik, ez viszont a nagy fehérség miatt nem igazán látzsik ebben az állapotában

Több
14 éve 6 hónapja #14238 Írta: SchAnti
SchAnti válaszolt a témára: lágy víz
A problémám a lágy vízzel megoldódott egy idore, ugyanis leesett a hó.
Ezt csak olvasztani kell, ami nem egy nagy feladat.
Ez tökéletes lágy víz nem?

Több
14 éve 6 hónapja #14159 Írta: Dr-OGA
Dr-OGA válaszolt a témára:

Dr-OGA wrote: Emiatt, hacsak nem valóban kémiailag lágyvizet használnak, a gozfejleszto vízkövesedni fog!!!

Sott, ahhoz hogy egyáltalán ne vízkövesedjen tulajdonképpen desztillált víz kéne.

Több
14 éve 6 hónapja #14158 Írta: Dr-OGA
Üdv

xlsxls wrote: Mellesleg a vízkövesedést sem szünteti meg. Pékségben használtuk, ugyanúgy vízkövesedtek a gozfejlesztok mint elotte.

Na egy gozfejleszto az nem csoda, hogy még ezzel az eszközzel is vízkövesedik, hiszen mint a termékleírásban is irva van, nem távolítja el fizikailag a vízben lévo cuccokat, így mikor a gozfejleszto elforralja a vizet, akkor a benne lévo egyébb dolgok (a mechanikai szennyezoktol az oldott sókig minden) ki fog csapódni rajta. Emiatt, hacsak nem valóban kémiailag lágyvizet használnak, a gozfejleszto vízkövesedni fog!!!

Több
14 éve 6 hónapja #14127 Írta: Bellcanto
nyugodtan csinálhatod így, nem lesz túl gyors a változás

Több
14 éve 6 hónapja #14125 Írta: xlsxls
xlsxls válaszolt a témára:

Dr-OGA wrote: Üdv SANKO

Tulajdonképpen nemegészen szétporlasztja, hanem a elvileg a nagyfrekvenciás mágneses tér dinamikus úton bontja meg a vízben oldott hidro-kalcium-karbonát molekuláinak ionkötéseit, és így nem tudnak kicsapódni, illetve a már kicsapódott is elkezd visszaoldódni, és ezt a tulajdonságát néhány napig tarta meg, legalábbis a termék ismerteto alapján valami ilyesmi módon mükszik.
De a víz tényleges keménységét nem szünteti meg, így akvarisztikai célokra nem alkalmas vizlágyítóként.

[url=http://www.fimi.hu/flodravin" Flodravin[/url]
Itt van müködési ismerteto is.
(Legalábbis ha erre gondoltál.)

Mellesleg a vízkövesedést sem szünteti meg. Pékségben használtuk, ugyanúgy vízkövesedtek a gozfejlesztok mint elotte.
Én úgy kezdtem lágyítani a kb 22-es összkeménységu vizemet, hogy a heti 15l-es vízcserénél 10 l tesco-s ioncserélt vizet használok. Jó ez így? Nem túl gyors a halaknak a változás ugye? Gondoltam folytatom amíg le nem megy kb. 10-re.

Több
14 éve 6 hónapja #14095 Írta: Bellcanto
És mivel az oxálsav erosen mérgezo, ezért engedély kell a vásárlásához - legalábbis én azért nem tudtam venni, mert nem volt engedélyem hozzá :(, pedig a törvény -állítólag - ennek meglétét eloírja

Több
14 éve 6 hónapja #14093 Írta: Brekk
Brekk válaszolt a témára:

SANKO wrote: hi *.*!

a kérdésem az hogy a víz lágyítására csak ez a "kökorszki" és pazarló, drága...stb módszer van?

Nem! Van olcsó, de pepecs és némileg veszélyes módszer is, pl. oxálsavazás, amirol még nem esett szó a topicban... Ekkor egy tartályban lévo víz keménységét adó sókkal történik csapadék képzés, ami egy nap alatt leülepedik és a felso rész, lágy és savas... Hátránya, hogy az oxálsav erosen mérgezo... :(
Viszont csak a tartály mérete szab határt az egy nap alatt készített lágy víz mennyiségének... illetve maga a vegyszer elég olcsó ,és kis mennyiség kell csak belole...

Több
14 éve 6 hónapja #14066 Írta: Dr-OGA
Üdv SANKO

Tulajdonképpen nemegészen szétporlasztja, hanem a elvileg a nagyfrekvenciás mágneses tér dinamikus úton bontja meg a vízben oldott hidro-kalcium-karbonát molekuláinak ionkötéseit, és így nem tudnak kicsapódni, illetve a már kicsapódott is elkezd visszaoldódni, és ezt a tulajdonságát néhány napig tarta meg, legalábbis a termék ismerteto alapján valami ilyesmi módon mükszik.
De a víz tényleges keménységét nem szünteti meg, így akvarisztikai célokra nem alkalmas vizlágyítóként.

[url=http://www.fimi.hu/flodravin" Flodravin[/url]
Itt van müködési ismerteto is.
(Legalábbis ha erre gondoltál.)

Oldalmegjelenítési idő: 0.966 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 932 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top