Hirdetés

Magas nitrit szint

Több
13 éve 4 hónapja #30832 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt a témára:
jumpy!

Olvasd el mégegyszer a topicot és Actival linkelte oldalt :wink: .

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 4 hónapja #36855 Írta: jumpy
jumpy válaszolt a témára:
Szevasztok...

egy darabig olvasgattam, de nem tudtam a (számorma lényegig eljutni)..miért is fontos ez a nitrát-nitrit dolog, mivel jár,milyen hatással,az akvárium és a halak-növények életére?
Nekem speciel most két munövényem van, naaaaa,ne kövezzetek halálra,de az élot mindig felzabálták a dögök...pedig figyeltem az etetésükre...dehát.. :rolleyes:

TEhát két végül is növény nélkül miért fontos ez a nitrátos dolog, illetve mia veszélyes..?

Több
13 éve 4 hónapja #36183 Írta: zmagyar
zmagyar válaszolt a témára:

Quote: Azt mondta nekem nemrég a Baska doktor, hogy nem a vizet kell cserélni az akváriumban és fölöslegesen stresszelni hetente 20-30%vízzel a halakat, hanem jól kell szurni az akváriumot...Persze lehet spórolni a vízcserén, de egy hagyományos értelemben vett szurovel a nitrátot nem fogod tudni eltávolitani. Ehhez egy nagyon lassú átfolyású biológiai szurore lenne szükség, ahol oxigénmentes környezet tud kialakulni is megvalósulhat a nitrát - nitrogén átalakulás. Errol is olvashatsz a különbözo szuros topicokban.
Szóval bármi lehetséges, a kérdés csak az, hogy mennyi hely, ido, energia és pénz van rá. :-)

Több
13 éve 4 hónapja #36151 Írta: ntoth
ntoth válaszolt a témára:
Kösz, végignyomtam a SZAT-os témát, szerintem kipróbálom.
De az ozmózás is érdekel, végülis délamerikai az akváriumom.

//Azt mondta nekem nemrég a Baska doktor, hogy nem a vizet kell cserélni az akváriumban és fölöslegesen stresszelni hetente 20-30%vízzel a halakat, hanem jól kell szurni az akváriumot... Hm, szeretme, amikor általam tisztelt és tudásukat általam nagyrabecsült emberek ugyanarról a dologról éppen az ellenkezojét állítják. :-)

Ezért fontolgatom a SZAT-ot mindenképpen, de azért az ozmóscserére is vélhetoleg sor kerül. Vesszen a sok nitrát!

kösz, Nándi

Több
13 éve 4 hónapja #35886 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Ha le van zárva az edény, amibe tárolod az osmoset akkor bármeddig. A víz nem romlik meg, használat elott levegozteted egy kicsit és kész.

Több
13 éve 4 hónapja #36067 Írta: zmagyar
zmagyar válaszolt a témára:

Quote: Köszi, akkor már tudom, hogy hgyan kell használni a Szatot, már csak azt nem, hogy az micsoda.

[url=http://www.akvarista.hu/modules.php?name" >Itt<[/url] megtalálsz róla mindent.

Több
13 éve 4 hónapja #34783 Írta: ntoth

sasa wrote: Szat ==>beleteszed a szurobe vagy átjáratod vele azt a vizet, amivel vizet cserélsz.
Osmose ==> Jól gondolod.Köszi, akkor már tudom, hogy hgyan kell használni a Szatot, már csak azt nem, hogy az micsoda. Vmi természetes anyag a természetbol? Vagy valami, kifejezetten erre a célra mesterségesen eloállított csodaszer?
Ez lehet folyamatosan a szuroben, tehát pl. egy állandó szuroanyag? Vagy ez azért már nem tanácsos?
Akvarisztikai boltban kell ezt beszerezni (tudni fogják, hogy mi az), vagy máshol keressem?

Meg tudod mondani, hogy a kannával szállított (veszerzett) ozmóvizet meddig lehet állni hagyni, ha mondjuk nem akarom mind felhasználni akkor, amikor megvettem? Nem"romlik" el a víz bármilyen értelemben?

kösz, Nándi

Több
13 éve 4 hónapja #36101 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Szat ==>beleteszed a szurobe vagy átjáratod vele azt a vizet, amivel vizet cserélsz.
Osmose ==> Jól gondolod.

Több
13 éve 4 hónapja #36099 Írta: ntoth
Sziasztok,

Hát végigolvasva a lentieket, azt gondolom, hogy az említett ill. a linkeken idézett anaerob eszközök használata nem túl egyszeru, valóban, némileg "túlspinázás" lehet.

Az esovízgyujtés sem mindig megoldható, pl. udvar nélküli társasházban ez felejtos.

Még dolog adhat reményt: egyik a már lejjebb említett SZAT, csak errol fogalmam sincs, hogy micsoda, meg hogy miként kell használni. El tudja mondani valaki?
A másik meg az ozmóvíz használata. Jól gondolom, hogy ez teljesen nitrátmentes?

köszi, Nándi

Több
13 éve 4 hónapja #35445 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Fecha: Jövök én, ha hívsz :mrgreen:
Holnap este megpróbálok átcammogni, de legjobb, ha rámcsörögsz :wink:

Amúgy ne pörgetsd túl, van elég növényetek, azok lebontják a nitrátot, legalábbis boven a megfelelo szint alatt tartják. Nem kell túlspilázni :wink:
De ha egy egyszeru módszer kell, mikor lesz egy jó nagy zuhé, akkor az elso órában ne, de utána nyugodtan gyujts esovizet.

Több
13 éve 4 hónapja #35412 Írta: Feca
Feca válaszolt a témára:
Köszi Sasa!

Pont ezért írtam, és kérdeztem, hogy képben legyek. :wink:
Tehát, az rendben van, hogy lejátszodhat "hagyományos" szurokben is a nitrát lebontása, de alap esetben ezeket a szuroket nem arra használjuk, hogy a nitrátot lebontsa, hanem, hogy létrejöjjön a hon áhított ammónium-nitrit-nitrát folyamat, és ha jól értem ez a számottevobb, és a nitrát nitrogén gázzá alakulása pedig csekély.
Ezért keltette fel a figyelmemet az az elmélet miszerint nagyobb szivacsszurot, külsoszurot használnak a nitrát lebontására.
Gondolom erre célra hatásosabb lenne a lenntebb említett a anaerob dentirátor, vagy esetleg a SZAT gyanta.
Legalábbis asszem, vagy mégsem... :S
Nem baj, lassan csak képben leszek.

Üdv!

U.i.: Anno említetted, hogy átjössz megnézni/véleményezni a szuromet,
ha ráérsz várunk...
(Bocs az OFF-ért)

Több
13 éve 4 hónapja #35388 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Fecha:
Azért ez nem egészen így van :-)
A helyes nitrogénkörforgás:
AMMÓNIA ==> NITRIT ==> NITRÁT
Az ammónia nitritté, majd a nitrit nitráttá alakulása relatíve gyors az oxigénben dús vízben, hogyha megfelelo mennyiségu felületen megtapadt nitrifikáló baci van.
Namost eljutottunk odáig, hogy már csak nitrát van a vízben. De az nem igaz, hogy azt nem bontják le a bacik. Ha olvastad a belinkelt írás(omat :oops: ) akkor abból kiderül, hogy miként bomlik le a nitrát.
Édesvízben az anaerob dentirátor a célrevezetobb.
De ez a folyamat magától is le tud játszódni, csak lasabban. A lényege az, hogy pl ha megfigyeled a szurodet, vannak benne olyan részek, ahol gyorsabban, és olyan részek, ahol lasabban folyik át rajta a víz. Ahol gyorsan folyik, ott oxidálódik az anyag (aerob baktériumkultúrák), tehát az Ammónia ==> nitrit ==> Nitrát folyamat játszódik le, ahol lassú az átfolyás ott elfogy az oxigén a vízbol, és anaerob baktériumok bontják a nitrátot, és a nitrogén távozik a vízbol.
Ha megfeleloen van méretezve a szuro + még átlagos adag növény is van, akkor a nitrát nem okoz jelentos gondot.

A csapvizes cserével nehézkes levinni a nitrátszintet, mert alapból annyi van benne, mint a fene :(

Több
13 éve 4 hónapja #35350 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt a témára: Re: szuro

Actival wrote: Én folyó csapvíz alatt 3-4 naponta kimosom a szurobetéteket.
Mind a szivacsot, mind a szövetet illetve a porózus anyagot is átöblítem.
...

Aquarium vízben kéne és ritkábban. A finom szuroanyagot meg nem kéne bántani, csak ha már szemmel láthatóan nagyon el van tömodve. Ha hamar eltömodik akkor nagyobb szuro kell mint Don07 is rávilágított.
----
A ammónia->nitrit->nitrát lebontás folyamatát én is úgy tudom, ahogy Fecha, trek, Don07 részletezte.

StoneAge!

Biztos vagy te abban amit írtál?

Több
13 éve 4 hónapja #35346 Írta: Feca
Feca válaszolt a témára:

Fecha wrote: ... nitrátá (NO3), amely mível oxidált vegyület NEM BOMLIK tovább...

Köszi Don!

Ja, igen innem kifelejtettem valamit (jó lenne, ha párszor elovasnám mit írok mielott elkuldöm. :oops:)
Tehát:
-Az oxigéndús környezet miatt, mível oxidált vegyület, NEM BOMLIK tovább.

(gondolom ezt küszöböli ki a denitrátor...)

Több
13 éve 4 hónapja #35344 Írta: Feca
Feca válaszolt a témára:
Köszi! :-)

Tehát akkor "normál" esetben (denitrátor nélkül), a nitrátunk marad a vízben és szivacsszurovel, "hagyományosabb" szuréssel csak novekedni fog a nitrátszint nem pedig csökkeni?

Most már szeretném tudni pontosan is, hogy mi megy végbe...
Föleg saját magam esetében, hogy tudjam egyáltalán az én biológiai szurom mit is csinál voltaképp. :S

Tehát "normál" külso szuroknél az a folyamat játszodik le amit leírtam, vagy nagyon mellényúltam?
Tehát a nitrát no nem pedig csökken.
Jó lenne ezt tisztázni, mert szerintem mások is meg vannak ezzel kavarva.
PL. : Elégedetlen valaki a szuroakváriumával, hogy akármilyen szuroanyagot is használ magas a nitrátszint...
Pont ez a lényeg nem???

Több
13 éve 4 hónapja #35340 Írta: Don07
Don07 válaszolt a témára:

Fecha wrote: ....
Eddig én úgy tudtam (ezzel kapcsolatban szeretnék megerosítést vagy megcáfolást), hogy a halaink anyagcseréje során ammonium ion (NH4+) keletkezik (ami kifejezetten mérgezo), majd ezt a nitrifikáló szervezetek alakítják nitrité (NO2), és ezt alakítják tovább más bacik nitrátá (NO3), amely mível oxidált vegyület NEM BOMLIK tovább.
Itt lépnek be a növények amelyek a nitrát egy részét felveszik, és persze a vízcsere csökkentheti a nitrátszintet.
....

Tovább bomlik. Nitrogén gázzá, és távozik a vízbol.

De!
Ezekhez speciális szuroket, denitrátorokat alkalmaznak.

Ilyeneket mondjuk: http://edak.cellkabel.hu/fok/kiir.php?azonosito=68
Vagy ilyesmit: http://www.korallszirtes-akvarium.hu/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=6&categories=k%E9sz%FCl%E9kek#7

Talán nem írtam túl nagy hülyeséget. :D

Jah, és persze SZAT gyantával is csökkenteheto a nitrátszint, csak a növényeknek nembiztos hogy jót tesz :-)

Több
13 éve 4 hónapja #35335 Írta: Don07
Don07 válaszolt a témára: Re: szuro

Actival wrote: ....
Az akvárium 110 literes....

Actival wrote: .....
AQUA SZUT AQUA SYSTEM 2 külso szurot (240L/h).
....

Hello!!

Nah, szerintem itt van a kutya elásva. Nekem az óránkénti 2x-es vízforgatás nagyon kevésnek tunik....

Esetleg a vízcseréhez alkalmazott vizet az akváriumba kerülése elott érdemes lenne SZAT-os szuréssel nitráttalanítani, bár ezt a növényeid is megsínylik lehet....

Több
13 éve 4 hónapja #35334 Írta: Feca
Feca válaszolt a témára:
Sziasztok!

Légyszi segítsetek, asszem én belekavarodtam ebbe a nitrit-nitrát balhéba. :S
Homályosítson fel valaki!

StoneAge wrote: ... Fontos, hogy ezek a szurok rendelkezzenek "beállt" baciflórával, hogy legyen mi elbánik a nitráttal...

... Ezzel a módszerrel elég jól meg lehet szabadítani a bemeno vizet a nitráttól...

Ezt sok helyrol hallom, de én másként tudtam...
(Tehát, hogy a szurobaktériumaink elbánnak a nitráttal.)

Eddig én úgy tudtam (ezzel kapcsolatban szeretnék megerosítést vagy megcáfolást), hogy a halaink anyagcseréje során ammonium ion (NH4+) keletkezik (ami kifejezetten mérgezo), majd ezt a nitrifikáló szervezetek alakítják nitrité (NO2), és ezt alakítják tovább más bacik nitrátá (NO3), amely mível oxidált vegyület NEM BOMLIK tovább.
Itt lépnek be a növények amelyek a nitrát egy részét felveszik, és persze a vízcsere csökkentheti a nitrátszintet.
Tehát egy jól szurt akváriumban nem mutatható ki káros mennyiségu ammónium és nitrit, viszont a nitrát mennyisége folyamatosan novekszik!
Tehát a szurobaktériumok nemhogy elbánnak velük, hanem termelik... (effektív nitrátgyárként funkciónálnak)
Ezt támasztja alá az az elmélet is, amit egy halas kollegától hallottam, miszerint (dr Szita Gézára hivatkozva) egy szuro bemeno ágában mért nitrátszint magasabb, mint az akváriumban mért nitrátmennyiség.

Most akkor, hogy van ez? 8O

Elöre is köszi!

Üdv!

Több
13 éve 4 hónapja #35326 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt a témára:
Actival,

Diszkoszos berkekben az a szokás -az általad leírt "magas" nitráttartalmú csapvíz tényét régóta ismerve-, hogy az akváriumba töltendo vizet 2-3 napig egy rendesebb méretu szivcsszurovel vagy egy, az elokészíto akváriumra kötött külso szurovel szurjük. Fontos, hogy ezek a szurok rendelkezzenek "beállt" baciflórával, hogy legyen mi elbánik a nitráttal, de egy ido után ez magától is kialakul, feltéve, ha elég nitrát van a vízben. Egy kis Nitrivec is segít, de csak javasolt adag fele vagy negyede kell. Ezzel a módszerrel elég jól meg lehet szabadítani a bemeno vizet a nitráttól.

Amúgy Sasa kérdésére engem is érdekelne a válasz, ugyanis az akváriumodban korántsem olyan katasztrofálisak a körülmények, hogy egy rendesebb szuro ne tudná a problémát orvosolni.

Üdv,
StoneAge

Több
13 éve 4 hónapja #35308 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Lehet én siklottam át ezen tény felett, de milyen szurt használsz? :rolleyes:

Oldalmegjelenítési idő: 0.893 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 921 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top