Hirdetés

Aktív szén

Több
13 éve 11 hónapja #23804 Írta: szter
szter válaszolt a témára:
Nem kell bele a szén állandó használatra. Én egyszer használtam egy gyógyszeres kezelés után. Szerintem ne tegyél bele. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 11 hónapja #16627 Írta: Gombi
Gombi válaszolt a témára:
Hi!

Szerintetek, ha egy Eheim Liberty 100-as külso szuröbe a két szurolap közé tennék aktivszenet, akkor az jó hatással lenne a szurésre, vagy épp ellnkezoleg, nagy hülyeséget csinálnék...?

Csak mert irták, hogy a sárgás vizet szépen kitisztitja... :D

Több
14 éve 1 hónapja #22826 Írta: keszeg
keszeg válaszolt a témára:

Kuli wrote: Nos igen,eddig meg is volnánk,de mi is az az aktív szén?És hol található a szuroben? Senki nem röhög,még csak kezdo vok.Úgy ahogy :oops:Ha jól tudom az aktív szén tulajdonképpen faszén. Úgynevezett faszénégeto boksában készítik, akárcsak a grillhez kapható változatot. A különbség az, hogy az aktív szénnek valót "égetés" után vegyszerekkel (pl. sav) kezelik. Nem valódi égésrol (teljes oxidáció) van szó, hanem pirolízisrol (anaerob hobomlás). Ennek során a fából magas szén és hamuanyag (ásványi anyag) tartalmú termék keletkezik. Vegyszeres kezeléssel az ásványi anyagokat (K-, Na-, Mg-sók) távolítják el. Ami megmarad az az aktív szén, mely egy porózus, nagy felületu és adszorpciós (megköto) képességu anyag.
Vízszurésnél - legyen az ivóvíz vagy szennyvíz - mindig elso a mechanikai muvelet, majd ezután jöhet kémiai, pl. az aktív szenes szurés.

Több
14 éve 1 hónapja #22792 Írta: Kuli
Kuli válaszolt a témára:
Nos igen,eddig meg is volnánk,de mi is az az aktív szén?És hol található a szuroben? Senki nem röhög,még csak kezdo vok.Úgy ahogy :oops:

Több
14 éve 1 hónapja #22449 Írta: ehran
ehran válaszolt a témára:
Azért nem javasolt az aktív szén használata gyógyszerezés alatt, mert semlegesíti a hatását, kiszedi a vízböl. Viszont a gyógyszerezés utánra már szokták ajánlani, persze vízcserével együtt. Álandó jelleggel szerintem felesleges használni.

Több
14 éve 1 hónapja #22409 Írta: Kuli
Kuli válaszolt a témára:
AHA :|

Több
14 éve 1 hónapja #22398 Írta: Konvex
Konvex válaszolt a témára:
Kuli!
Ajánlom szives figyelmedbe Horn, Zsilinszky - Akvarisztika vagy Pasaréti, Petho, Illyés - Akvarisztika kezdoknek - haladóknak címu könyveket. :wink:

Több
14 éve 1 hónapja #22397 Írta: Kuli
Kuli válaszolt a témára:
Hali!
Én már sok gyógyszert használtam a halaimon és többségükre azt írták hogy nem szabad aktív szenet használni a szuroben,és megvallom oszintén foggggalmam sincs hogy mi a fene ez :S

Több
15 éve 1 hónapja #7198 Írta: keszeg

Szép_J wrote: ...mert a -telített- felületén hatalmas mennyiségu baktérium szaporodik fel...Többek közt ezért nem használom állandóan. Így nincs esélyük megtelepedni. Az ezüst tényleg baktericid hatású, bár arról nem tudok hogy valamelyik gyártó kezelné vele a szenet.
Egyébként a sütoben való regenerálásra már én is gondoltam, ha telítetté válik, kipróbálom.

Több
15 éve 1 hónapja #7023 Írta: Dumber
Dumber válaszolt a témára:
Köszönöm az eddigi segítségeteket..
A hozzászólásokból azt szurtem le, hogy jó az aktív szén, de nem mindíg.. (remek összefoglalás :-) )
Most "keszeg" ötletét követve (köszönet neki) tettem aktív szenet egy 1/2 l-es szuobe és 24 órát járattam. Most a halak jól vannak (már 3 napja). Lehet, hogy más hibákat is elövettem, és magától is vissza ált volna az aki, de mindenképen gyors megoldást kínál az aktív szén.
Tesztelem, az aktív szenet egy vödörben, ahhol friss vásárlású vasfa is van. Most úgy néz ki, hogy hamarabb veszti a színét, hamarabb lehet akiba rakni (recept 10l-es vödör, vasfa, 1 zacskó aktív szén beleöntve).

Több
15 éve 1 hónapja #7014 Írta: spid3r
spid3r válaszolt a témára:
Mennyi ido alatt, egy napja van bent de semmi változás.
4 L es eheim szurobe raktam legfelülre 125 grammot.

Több
15 éve 1 hónapja #7011 Írta: keszeg
Bizony kiszedi, ahogy azt az elso hozzászólásomban írtam. Ha elég jó a szén, nemcsak színtelenné, hanem még enyhén kékes színüvé is változtatja a vizet.

Több
15 éve 1 hónapja #6997 Írta: spid3r
spid3r válaszolt a témára:
Hi mindenkinek!

Frissen feltöltött akimat, sikerült tozeggel fullra besárgítani. Nem akarok teljes (360L) vízcserét, szerintetek az aktív szén kiszedi a sárgaságot a vízbül? (És azzokszigéént??? :D teccikérteni??? :lol: )

Több
15 éve 1 hónapja #6990 Írta: keszeg
Én addig használom a szenet, amíg látom a hatását. Ha megakarjuk tudni hogy muködik-e még, fessünk meg metilénkékkel (vagy más színes vízkezelovel) néhány liter vizet, aztán rakjuk bele a szurot. A vizsgálatból kiderül érdemes-e még használnunk vagy sem.
Egyébként van lehetoség regenerálásra, de csak ipari vagy laboratóriumi körülmények között. Az eljárás neve: nedves oxidáció. A telítodött szén 200-280 C fokos cseppfolyós vízben, 15-20 MPa nyomáson tisztul meg.
És vajon vissza engedi-e a megkötött anyagokat?
A fenti értékekbol arra következtetek, hogy akváriumi körülmények között nem engedi vissza azt, amit már megkötött.

Több
15 éve 1 hónapja #6987 Írta: Dr-OGA
Dr-OGA válaszolt a témára:
Az aktív szén bizony ídovel telítodik, hogy mennyi ido alatt az függ több mindentol, de folyamatos használatnál kb. 2-4 hét alatt.

Viszont tudtommal utánna sem engedi vissza a megkötött anyagokat a vízbe.

Elonye/Hátránya ill. "<i>jótékony/káros hatása</i>.":

Elonye: sokmindent megköt a vízbol.
Hátránya: (túl)sokmindent megköt a vízbol. Úgyanis tudomásom szerint, a növények számára szükséges anyagokból is megköt néhányat.
(Viszont, ha minden igaz növény nélküli aksiban semmi problémát nem okozhat.)

Több
15 éve 1 hónapja #6985 Írta: Stately
Stately válaszolt a témára:
Keszeg, köszönöm. :-)

Több
15 éve 2 hónapja #6984 Írta: caudimaculatus
caudimaculatus válaszolt a témára:
helo
Sztem sem kell aktív szenet használni egy jól "beállt" akáriumban. A leírtakhoz hozzáfuzném h. tudomásom szerint havonta mindenképp cserélni kell mert elhasználódik és az addig kiszurt szennyezodéseket visszaereszti a vízbe

Több
15 éve 2 hónapja #6981 Írta: keszeg
A nitrát kémiai szennyezodés, viszont biológiai eredetu. Fehérjék bomlásával jön létre.
Az aktív szén nagy adszorbciós képessége miatt elég széles körben felhasználható.
Leköti a szerves vegyületeket, azaz fehérjéket, szénhidrogéneket (ásványolajok és származékaik), növényi és állati eredetu lipideket (zsírok, olajok), tenzidek (felületaktív anyagok). Továbbá megköti azok szerves és szervetlen bomlástermékeit, pl. karbamid, ammónia, kén-hidrogén, kén-dioxid, nitrit, nitrát. Szervetlen anyagok közül foleg az erosen oxidáló és redukáló anyagokat köti meg, mint amilyen a klór vagy a fent említettek. Ezért használnak aktív szenet a gázálarcok szurobetétjében is.
Voltam Kincsesbányán, ahol használnak aktív szenet ivóvíz eloállításhoz. Elovigyázatosságból használják, mert annak idején a gépek (kenoolajok, zsírok) és a bányászok miatt, ha kis mértékben is, de szennyezodött a bánya.

Több
15 éve 2 hónapja #6979 Írta: Stately
Stately válaszolt a témára:

keszeg wrote: Egyébként hasznos eszköz a gyógyszer eltávolítására, illetve ha gyorsan kell megszabadulni valamilyen kémiai szennyezotol, mint pl.: nitrát, kén-hidrogén stb.Én úgy tudom, hogy a nitrátot nem távolítja el az aktív szén, sôt, mintha a nitrát nem is kémiai szennyezôdés lenne, hanem biológiai. Vagy nagy marhaságot írok?
Tudomásom szerint a nitrát eltávolítására más eszközök vannak, pl nitrátgyanta, részleges vízcsere, gyorsan növô növények, bizonyos szûrôanyagok, melyek a nitrifikáló baciknak adnak hatalmas lakótelepet.

Több
15 éve 2 hónapja #6978 Írta: keszeg
Gondoltam hogy rákérdezel. Igen, belso szuro. A szén egy fél lityis tejfölös pohárban van. A pohárban középen van egy cso, ezt veszi körül a szén. A cso felso végén található a szivattyú (Aquael-0), ami a vizet mozgatja. Ezt rakom az akváriumba.
Úgy muködik és úgy kell elképzelni, mint egy belso szurot, csak a tartályában szivacs helyett szén van.

Oldalmegjelenítési idő: 0.871 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 734 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top