Hirdetés

Aktív szén

Több
11 éve 6 hónapja #75151 Írta: tibos
tibos válaszolt a témára: aktív szén
Válaszolok magamnak. Kipróbáltam a dolgot egy kis üvegben, és tényleg nem jó. Szinte atomjaira esik szét a széntabi, és a fekete "por" belepte az üveg alját. Gondolom ugyanezt tenné az akvárium berendezéseivel is.

üdv: tibos

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 6 hónapja #75046 Írta: tibos
tibos válaszolt a témára: aktív szén
Sziasztok!

Valaki felvetette a széntabletta használatát, mire írta valaki, hogy nem alkalmas erre, csak azt nem írta senki, hogy miért nem. Ugyanezen elmélkedtem én is, még mielott ezt a hozzászólást olvastam volna. Én ezt találtam róla:

1. Carbo activatus (aktív szén)
Általános ismertetés: nagy felületével megköti a baktérium-toxinokat és a mérgezo anyagokat a tápcsatornában, illetve abban az esetben is, ha azok részben az epével kiválasztódva újból megjelennek a tápcsatornában.
Javallatok: vékony- és vastagbélgyulladások, hasmenések esetén, kivéve a lázzal járó hasmenéseket. Mérgezések esetén alkalmas a fel nem szívódott étel, nehézfém, gyógyszer (pl. szalicilátok, paracetamol, antidepresszánsok)megkötésére.

Lényegében ugyanazt csinálja mind a ketto, bár más helyen:) Ez nem kötözködés, ne kövezzetek meg, de lehet olcsóbb a széntabi. Mondjuk nem tudom milyen adalékanyagai vannak, azzal lehet gond.

üdv: tibos

Több
11 éve 8 hónapja #69542 Írta: LusanszkiT
LusanszkiT válaszolt a témára:
Én rendszeresen használom, semmi problémám nem volt még vele...

Több
11 éve 8 hónapja #69531 Írta: K9
K9 válaszolt a témára:
Olvasd el a topikot megéri.
De röviden vannak. És pedig:
Nem válogat mi a jó baci és mi a rossz. És a nehézfémeket is kiveszi.

Több
11 éve 8 hónapja #69503 Írta: pumper
pumper válaszolt a témára:
Ha vannak, akkor mik a hátrányai az aktív szenes szurésnek?

Több
11 éve 8 hónapja #69448 Írta: K9
K9 válaszolt a témára:
Ez az aktív szén kajak jó.
Viszont egy kérdés felmerült bennem.Mikor van az hogy eljött az ideje regenerálni az aktív szenet? Tehát Egyszer már alkalmaztam a víztisztítását 1,5napig belógatva.Hányszor lehet még?
Belógatás után mi a helyes út, valami tiszta vízben áztatni vagy hagyni kiszáradni?

Több
12 éve 2 hete #60978 Írta: cethal
cethal válaszolt a témára:
köszi Nigro!

Több
12 éve 2 hete #60971 Írta: nigro
nigro válaszolt a témára:

cethal wrote: Sziasztok!
Hol lehet beszerezni aktív szenet?
Üdv:Cethal

Akvarisztikai boltok tartanak, de barkácsáruház állatos osztályán is láttam (OBI, Brico)

Több
12 éve 2 hete #60959 Írta: cethal
cethal válaszolt a témára:
Sziasztok!
Hol lehet beszerezni aktív szenet?
Üdv:Cethal

Több
12 éve 3 hete #60701 Írta: aquariener
aquariener válaszolt a témára: Aktiv szén
Aktiv-szén; Növényi anyagok elszenesedésével áll elö. A növényi-sejtfal-struktúrája itt mint szén-anyagi váz megmaradt és a saját számos üreges szerkezetével egy nagy belsö felületet képez. Ezen okból kifolyólag struktúrális tulajdonságokkal rendelkezik, mint a jó adszorpciós-képessége a számos anyagoknak. Az akvarisztikai céllal való használatban a minösége a döntö. Az elszenesedési folyamat során még a szénben maradék-anyagok maradnak vissza (mint pl. kátrányok) és ezek megváltoztatják a tulajdonságait ugy, hogy igy egy csökkentett adszorpciós-képesség az aktiv-szenet karakterizálják, ezek többek között a redukáló tulajdonságai tehát kioldása a káros-maradványoknak.

A teljes eltávolitása ezeknek a maradék-anyagoknak technikailag költséges és az adott szén-tipusok természetszerüen a különbözö legyártási-folyamatuk során minöségi-ingadozásoknak vannak allá vetve. Minden aktiv-szenet e-miatt az akváriumi felhasználása elött az alkalmasságára meg kell vizsgálni. Az adszorpciós (megkötö) képességét vizben oldódó szinezö anyagokkal, a legegyszerübb módon tintával lehet tesztenolni. Ehhez az ember vizet enged egy ismert szin-anyag-kombinációval egy elöre megállapitott mennyiségben az aktiv-szénen keresztül futatni. Egy szinváltozás lép fel, ha a vizböl a szinezö anyagot nem veszi ki, és ekkor a megkötöképessége kimerült és számolással megközelitöleg az adszorpciós-képességét a szénnek igy kilehet számitani.

Egy erös megkötö-képessége még végeredményben nem adja meg annak a lehetöségét, hogy akvarisztikai célokra megfelelö lenne. Ehhez még szükséges a vizet mesterségesen szerves-anyagokkal megterhelni (mint pl. tubifex, vizibolhák, kagylóhús, többek között..,) és aktiv-szénen keresztül filtrálni. A viznek azonnal tisztának kell lenni, és még késöbb sem szabad, hogy zavarossá (homályosá) váljék. 24 óra hossza eltelte után, a viznek az ammonia, a nitrit, és a nitrát tartalmát meg kell vizsgálni, aminek nemszabad emelkedettnek lennie. A nem elegendö adszorbeáló (elnyelö anyagi) hatása és egy visszafelé való diffúziója az ionoknak a szénböl, akvarisztikai célokra a szenet alkalmatlanná teszi és már egy elégtelen tisztitásra utal. Kátrány maradványokat ugy mutatjuk ki, hogy egy próbát az aktiv-szénböl 1 - 2 napra desztilált vizben beáztatunk és azután a fenol tartalmát meghatározuk. Egy pozitiv reakció ugyancsak az akvarisztikai használatát kizárja. Egy jó aktiv-szenet mint filter-szubsztrátumot használunk, ami különösképpen adszorbeált kolloidokat, pl. fehérjéket, szinezö-anyagokat, szerves savakat, a vizben oldódott gyógyszereket, de ugyancsak gázokat mint klórt és ozont is megköti illetöleg katalitikusan szét esövé teszi. Ammoniákat, nitriteket és nitrátokat nem köti meg. A felhasználása elött mint filter-anyagot röviden vizben ki kell fözni, hogy a pórusokban levö levegöt eltávolitásra kényszeritsük. Az aktiv-szén a továbbiakban még a levegöbeli szennyezödések eltávolitásához is megfelelö. A kimerült aktiv-szén, akvarisztikai célokra már nem megfelelö.
---

Adszorpció; Megkötése és sürüsödése gázoknak vagy oldott anyagoknak (adszorbát) szilárd testeknek (adszorbeáló-anyagoknak) a határfelület aktiv felületén, kémiai ellenhatás (reakció) nélkül. Minél nagyobb a külsö- illetöleg a belsö felülete az adszorbeáló anyagnak, annál magasabb az adszorpciós megkötö-képessége, ami növekedö hömérséklettel csökken, és leesö hömérséklettel emelkedik. Az adszorbeáló-anyagok nagy lyukacsos belsö felülettel találnak alkalmazásra, mint pl. szilikát-gél, égetett-agyag, aktiv-szén, amik a grammonkénti alapanyagukban több mint 100 négyzetméternyi felülettel is rendelkezhetnek. A leválasztása (kiüzése) az adszorbeált anyagoknak megfelelö oldó anyagokkal illetöleg magas hömérséklettel megoldható. Adszorpciós-folyamatok a növények táplálék felvétele során az ún. kicserélö-adszorpciónál játszanak egy fontos szerepet. Az akvarisztikában adszorbeáló anyagokat mint aktiv-szenet, adszorbeáló-gyantákat, többek között.. mint szürö anyagokat használják a nemkivánatos anyagok vizböl való eltávolitásához.

Több
12 éve 2 hónapja #58613 Írta: Viasz
Viasz válaszolt a témára:

Geree wrote: hali

én úgy hallottam több helyrol is (és mintha olvastam is volna valahol ha jól emlékszem) hogy az aktív szenet nem ajánlott sokáig a vizben tartani mert egy ido után elveszíti a megkötoképességét és visszaengedi a vízbe az oda nem illo dolgokat.... EZ így van? + hogyan lehet regenerálni az aktív szenet?

1., igen
2., magas homérsékleten ki kell sütni (min 200 fokon és kb 2 óráig), de ebben a topicban úgy emlékszem hogy Szép J. már leírta egyszer

Béke és szerelem: Viasz

Több
12 éve 6 hónapja #15969 Írta: Geree
Geree válaszolt a témára:
hali

én úgy hallottam több helyrol is (és mintha olvastam is volna valahol ha jól emlékszem) hogy az aktív szenet nem ajánlott sokáig a vizben tartani mert egy ido után elveszíti a megkötoképességét és visszaengedi a vízbe az oda nem illo dolgokat.... EZ így van? + hogyan lehet regenerálni az aktív szenet?

Több
12 éve 7 hónapja #48289 Írta: zoi
zoi válaszolt a témára:
köszönöm a tanácsot
üdv: Anikó

Több
12 éve 7 hónapja #48282 Írta: gasparfe
gasparfe válaszolt a témára:
Én még akkor is adagoltam a malacitzöldet mikor már nem voltak pöttyösek, még pár napig. Aztán még pár napig hagytam a vízben oket, és utána tettem csak bele a szenet. A tönet megszunése után mindenképp várj pár napot a szén elott.

Több
12 éve 7 hónapja #48279 Írta: zoi
zoi válaszolt a témára:
köszönöm a segitséget !!!!!!!!!!!!!!!!!!
szerined elég 9 napig gyogyszeres vivben lenniük vagy még hagyam egy pár napig a bisztonság kedvéért, (már nem pöttyösek)

Több
12 éve 7 hónapja #48277 Írta: gasparfe
Én vagy egy hónapig szurtem aktív szénnel a vizet a darakór után, de csakis kizárólag a gyógyszeres kezelés végeztével, mert a szén a gyógyszert is megköti. Ha a gyógyszeres kezelés végetért, akkor lehet aktív szenet tenni a szurobe, ez a gyógyszermaradványokat is kiszuri, meg az esetlegesen elszinezodött vizet is megtisztítja. A darakór betegségre mint önmagára nem hiszem hogy használ, arra ott a gyógyszer. A szenet a már elobb leírt dolgokra használjuk. Mivel nem bakteriális jellegu a fertozés, ezért az aktív szénnek itt más szerepe véleményem szerint nincs. De mindenképpen jó ha beteszed. Ha sokáig nem akarod, 1 hét szerintem elég lesz.

Több
12 éve 7 hónapja #48270 Írta: zoi
zoi válaszolt a témára:
tudna valaki segiteni. halaim darakorosak letek sera omnipural kezeltem öket 9 napig meggyogyultak már nem pötyösek. gyogyszeres kezelés után kel az aktiv szenes szürés vagy nem, és ha igen hány napig

Több
13 éve 2 hónapja #38318 Írta: gasparfe
Végigolvastam az egész topikot, talán 2 hozzászólásban láttam hogy az aktív szén gátolja a biológiai szurést, viszont nem adtak rá magyarázatot. Az aktív szén kémiai anyagokat köt meg, a baktérium pedig nem kémiai anyag, hanem biológiai élolény. A másik dolog, hogy a baktériumok általában a surubb közgekben élnek, mint a biolabda, az akvárium talaja, kövek porózus szerkezete stb. Mivel az aktív szén nem enged ki magából semmit, ezért nem jut el a kövek belsejébe, csak a rajta átfolyó vízbol veszi ki a szennyezodést. Ha ki is venné a baktériumokat, csak azt ami átfolyt rajta, de ezek a baktérimok a szuroanyagon, és a már említett helyeken végzi a munkáját, tehát véleményem szerint nincs rá hatással az aktív szén. Ha vegyszert bocsátana ki a szén akkor igaz lehetne hogy minden elpusztít ahova elér a víz, de nem így van. Ezért kérdeztem a végén, hogy van-e valakinek valami magyarázata is erre, mert az én véleményem ellentétes, csak azért figyeltem fel a dologra mert ketten is azt állították hogy árt.

A másik dolog ami az én feltevésem mellett áll, hogy a TETRA külso szurojéhez adott szuroanyagok a következok:
- kerámia gyuru + bio szivacsok + biolabda + aktív szén + perlonvatta

A szuro készen érkezik, ezzel a töltettel a gyárból. A leírásában az áll, hogy csak töltsük fel vízzel és kész. A cserék idotartamáról részletes leírás szerepel az útmutatóban, az aktívszenet havonta egyszer kell benne cserélni. Nem azt mondja hogy gyógyszerkezelésnél, hanem havonta!
Ha egy olyan cég mint a TETRA a szurojét erosen felkészíti biológiai szurésre biolabdákkal, bioszivacsokkal meg kerámiagyurukkel, akkor minek vágná haza az egész biológiai szurést egy aktívszénnel?

Az aktív szén alkalmi használata szerintem csak azért terjedt el, mert nem olcsó, és így tovább tart ha mindig kiveszik. A nitritet nitrátot tuti nem köti meg, arra ott a nitrátgyanta. Abból is van már növénybarát, így egy folyamatos aktív szén + nitrátgyanta használat a szuroben totálisan tiszta vizet ad, és nem szaporodnak algák. Nálam így volt, és kristálytiszta volt a víz, míg ki nem vettem. Át kellett tennem a kicsi szaporító akvárimba, így most a szurobe ninics, most inkább van alga mint azelott. A halak nem pipálnak sem szénnel, sem szén nélkül, az inkább az ásványvíztol van, azt már én is megjártam. Az ásványvízben nincs oldott oxigén.
Szóval a lényeg az amit az elején is kérdeztem, hogy mire alapozzák az aktív szén biológiai szurésre való negatív hatását, mert azért engem valóban érdekel, mint minden más ezen a fórumon.

Több
13 éve 2 hónapja #38153 Írta: gasparfe
Ha aktív szenet használok akkor felborulhat a biológiai szurés? Ugyanezt kérdezném a tozegre is. Úgy olvastam más topikokban, hogy a tozeggel egy az egyben megszunik létezni a biológiai szurés, aktív szénnel pedig nagyon nehezen indul be, esetleg be sem indul. Vagyis akkor talán korlátozza is.

Igaz ez? Ha igen vagy nem, akkor miért? Van róla a neten info?

Több
13 éve 3 hónapja #36914 Írta: sasa
sasa válaszolt a témára:
Édesvízben nem számottevo, ami a csapvízben van, ne törodj vele.

Oldalmegjelenítési idő: 0.869 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 971 vendég és 2 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top