Hirdetés

Hogyan/mivel csökkenthetjük a pH-t?

Több
8 éve 3 hete #157422 Írta: facsiga
facsiga válaszolt a témára:
Szia!Nekem meg az lenne a kérésem, olvass vissza több hozzászólást és ott lesz a válasz a kérdésedre.üdv.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 3 hete #158817 Írta: :Dani
:Dani válaszolt a témára: SÜRG?S
Sziasztok!Az lenne a rérésem hogyan csökkenthetem (legolcsóbb módon!) az akváriumom pH értékét (most 8 körül van)??? Elég sürgős az ügy, mert a halaim 1-2 nap múlva be kell hoy költözzenek. Előre is köszönöm!:Dani

Több
8 éve 3 hete #158851 Írta: Guszti256
Guszti256 válaszolt a témára:
Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem, mert jelenleg dél-amerikai halaim vannak (pontylazacok, vitorláshal, stb.), de a vízkémiával még csak most kezdem el foglalkozni és lenne néhány dolog amit nem nagyon értek. Mostanában rengeteget olvasgatok a témával kapcsolatban, de egyre inkább csak összezavarodok. Nos a probléma az lenne hogy jelenleg túl lúgos az akváriumban a víz (NEPTUN teszt már nem is tudja mérni) és ezt szeretném csökkenteni.Csapvíz paraméterei:GH: 4 NK°KH: 18 NK°PH: 8,3 Itt olvastam az oldalon, hogy sokan csersavat használnak nagy sikerrel így hát én is emellett döntöttem. A napokban el is kezdtem próbálgatni egy külön vödörben hogy mennyi is kell belőle hogy olyan 6,5-7 legyen a PH. És itt jött a probléma ami teljesen összezavart, mert mindenütt azt olvasom hogy a sav először a KH-t fogja levinni 0-ig és csak utána fog csökkenni a Ph, de én amikor adagoltam a csersavat a vízbe és közbe folyamatosan mértem az értékeket akkor azt tapasztaltam hogy a KH csak 14 NK°-ig csökkent és ott megált viszont a PH folyamatosan csökkent ekkora KH mellett is.. Ezt elég érdekesnek találtam és már totál összezavart hogy akkor ez most hogy is van. A másik probléma meg ehez kapcsolódik hogy ha a PH-t le is viszem 6,5-7 közé de a KH az 14 NK° marad akkor másnapra a PH ismét az egekben van. A segítséget előre is köszönöm!

Több
8 éve 3 hónapja #150946 Írta: jojo
jojo válaszolt a témára:
Hali! Ne sajnáld az idődet a visszaolvasásra.Már le lett írva,folyamatos odafigyelést és adagolást kíván.Van jobb megoldás, visszakeresve megtalálod.

Több
8 éve 6 hónapja #146346 Írta: Mudi
Mudi válaszolt a témára:
Köszi a választ, tényleg ez lehet a baj.

Több
8 éve 6 hónapja #146292 Írta: Senpai
Senpai válaszolt a témára:
A víz karbonátkeménységét mérd meg. Amíg az nem nulla, addig a pH nem fog esni a változó keménység pH-puffer hatása miatt, mivel a hidrogén karbonát reakcióba lép a savakkal, és elhasználja azokat. Savanyítás folyamán a változó keménység szép fokozatosan csökken a savas közeg hatására, majd amikor eléri a nullát, hírtelen fog savanyodni a víz! Erre figyelj oda!

Több
8 éve 6 hónapja #146210 Írta: Mudi
Mudi válaszolt a témára: nem csökken a ph :(
Sziasztok!Vettem Novobalt tőzeget, hogy savanyítsa a vizet. Elsőnek egy harisnya levágott végébe töltöttem a tőzeget, egy kicsit kimostam, hogy ne legyen minden tiszta trutyi, de tényleg nem nagyon és belelógattam az akváriumba. Ez hétfőn történt, azóta sem csökkent a pH, még mindig 7,5 (a pH mérőm csak 0,5-es eltérést vesz észre, tehát lehet, hogy kicsit azért csökkent, csak nem vettem észre). Ma megpróbáltam a tőzegteát. Most van a vízcsere ideje, ezért a friss cserevízbe öntöttem a ruhán átszűrt teát. Már tiszta fekete a víz, de még semmi változás a pH-ban, bár mintha egy kicsit változott volna az indikátorfolyadék színe, de lehet, hogy csak nagyon szeretném, ha így lenne, ezért látom így. Vagy lehet, hogy a teának is idő kell, amíg hat? A víz 5 nk-s, 6-ra szeretném levinni a pH-t.

Több
8 éve 7 hónapja #145471 Írta: dzsida72
dzsida72 válaszolt a témára: szia
a kémcső az jónak tűnik de majd ki kell kísérleteznem, de most a PH mérő elromlott, ha meg tudják csinálni akkor visszatérünk a témához, azért köszi.

Több
8 éve 7 hónapja #145131 Írta: Senpai
Természetesen ha nem rendelkezel preciziós mérleggel, akkor a mérés kivitelezhetetlen. Meg egyébként ez a 0,03mg csak hozzávetőleges információ, nem érdemes nagyon komolyan venni, mert faluról falura, városról városra nagy vízminőség különbségek lehetnek. Ez esetben kísérletezned kell pl. kis kávéskanállal, és gyakori pH mérésekkel. Neked kell kitapasztalnod, hogy a rendelkezésedre álló csapvíz adott mennyiséghez mennyi port kell adagolnod. Pontosabb adagolás érdekében én inkább egy kémcsövet ajánlanék mint kiskanalat. Kémcsövet melyet bejelölsz ml-enként. (pl. kifogyott vízkemyénység teszt kémcsövét) Kémcsővel a port is nagyon jól lehet térfogatra, ml-re mérni. Pontosabb, precízebb megoldás mint a kiskanál.

Több
8 éve 7 hónapja #145036 Írta: dzsida72
dzsida72 válaszolt a témára: Szia Senpai & Ganesha!
Köszi, mondjuk 8-10nk víznek, szeretném 7.5ről levinni 6.5re de mivel csersavporom van, amit mg-ba kell kimérnem nem ml-ben, ezért még mindig nem tudom, hogy mennyit mérjek ki a csersavporból, és ha valóban 0,03mg kell, akkor azt milyen eszközzel mérjem meg? üdv

Több
8 éve 7 hónapja #145011 Írta: Ganesha
Ganesha válaszolt a témára:
Hát 30literben savazással szórakozni elég vakmerő, tényleg szükség van erre? Mindenképp külön edényben végezed, és a már kész, megmért vizet töltsd az akiba, mert az könnyen megborulhat.Kemény víz esetnén ahogy Senpai is mondja a puffer szép fokozatosan csökken, ez alatt jelentős PH csökkenést nem tapasztalsz, de ha elfogy, akkor hirtelen lesz nagy a PH esés, tehát mindenképp óvatosságra intenélek.

Több
8 éve 7 hónapja #144982 Írta: Senpai
Szia! Ez a savanyítandó víz keménységétől függ, vagyis pontosabban a karbonát keménységétől. Ha magas a karbonátkeménység, nehezebb savanyítani a vizet, mivel a hidrogén karbonát reakcióba lép a vízzel és a savakkal. Ezt nevezik a Karbonát keménység pH puffer hatásának. A hidrogén karbonát a savakat elhasználja és a pH-érték nem csökken. Viszont a karbonátkeménység a pufferelés során fokozatosan elhasználódik. Két, egyenlő mennyiségű víz esetén a lágy víz pár csepp sav hozzáadása után nagymértékben savanyodik, míg ugyanennyi magas karbonátkeménységű vízhez, akár 40-50-100 ml savat is adagolhatunk mire elérjük a kívánt pH értéket.

Több
8 éve 7 hónapja #144960 Írta: dzsida72
dzsida72 válaszolt a témára: cser
sziaKöszi Kriszta, de ezt láttam 100l-hez kell 0,1mg de azt hittem elírás nekem, pedig 30 literre kell kimérnem ezek szerint 0,03mg mégis hogy a csodába lehet ezt megmérni???üdv

Több
8 éve 7 hónapja #144841 Írta: Erikiri
Erikiri válaszolt a témára: csersavpor
Szia! Ha visszanézed a fórumot ennél a témánál \kzsolti73\ hozzászólásaiban megtalálod a csersavval kapcsolatos infókat. Üdv Kriszta

Több
8 éve 7 hónapja #144674 Írta: Erikiri
Erikiri válaszolt a témára: pH
Kedves Pizza és Ganesha!Köszönöm a válaszaitokat. Az adatlap felvetés jogos, tulajdonképpen azért nem töltöttem ki, mert végső dühömben mindent kidobáltam az akváriumból - a technikai részét illetően tudok némi infóval szolgálni, azt majd pótolom, de a beltartalom most már igen siralmas - mindössze egy black molly élte túl ezt a tortúrát (mármint a sok babrálást... nos hát igen...) és sajnos az is a végét járja. A vizet csepegtetős pH indikátorral mértem (név, márkajelzés nincs rajta), ami természetesen nem pontos, de az öregúr, aki az első tesztet végezte azt feltételezte, hogy a halaink valószínűleg a lúg miatt pusztulnak. Azért érdekes a dolog, mert több ismerősünk is akvarizál a városban és senkinek nincs gondja a vízminőséggel.Most aztán úgy döntöttünk, hogy itt vége a bénázásnak. Molly megy a karanténba, a vizet leeresztjük, a filtervattát kidobjuk (hátha mégis volt valami fertőzés) és üres akváriummal újraindítjuk ezt a projektet. Sokat olvastam az elmúlt hetekben, többek között a fórum beírásokat, az eBookokat és Jojo javaslatára még számos szakirodalmat. Újra berendezzük az akváriumot és üresen járatjuk 3 hétig, - úgy látom értelmét, ha majd az akkori állapot szerint töltöm ki az adatlapot - és ha akkor ismét jelentkeznek a gondok, megint jelentkezem. A tapasztalatok ismeretében lehet, hogy akkor jobban le tudom majd írni a helyzetet, így a tanácsadás is könnyebb lesz.... Azért köszi...Üdv. Kriszta

Több
8 éve 7 hónapja #144663 Írta: Bencze
Bencze válaszolt a témára:
3x olvastam el. Az van,hogy lezsibbadt az agyam.Ezt legalább 5x kell még átolvasnom,hogy felfogjak valamit.

Több
8 éve 7 hónapja #144649 Írta: Bencze
Köszönöm.

Több
8 éve 7 hónapja #144636 Írta: Bencze
Sziasztok. Egy kérdés.Csak az válaszoljon,aki tényleg ért hozzá,és nem mong nagy baromságot. Miben változik a vizem ph,kh,nk xyz értéke,ha elkezdem a co beadagolást?? Ill mennyire durva kombo a tebang levél,tözeg. Mennyire reális dolog,1db tebang 50l vízhez.Mennyivel csökkentheti az adott értékeket,ha 400l/be 50l/tebangot rakok. Van tetra tesztem,de nem fogok kísérletezni,hátha tudja valaki.. Választ köszönöm

Több
8 éve 7 hónapja #144574 Írta: Ganesha
Ganesha válaszolt a témára:
Te mivel mérted ezeket az értékeket?Mível írod, hogy a frissen engedett, és a kannában pihentetett, víz PH-ja is eltér, vagyis a \lúgosodásnak\ semmi köze ahhoz, hogy mi van az akváriumodban. Tehát lehet hogy az elhullsaidhoz sincs semmi köze, pl a guppi, inkább lugos mint savas vizet kedveli, nem hinném hogy emiatt pusztultak volna el. Sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy a szűrés körül nincs rendben valami, vagy gyenge a szűrőd, vagy a folyamatos babrálás miatt nem tud kialakulni az akvárium baktérium közössége, vagy korán, és sok halat telepítettél be.Nagyon jó lenne ha kitöltenéd az adatlapodat, hátha kiderül valami érdemi is. Legyenek rendben, és tisztázottak az alapok, aztán ráérünk PH val meg csersavval bibelődni, amire szerintem egészen ritka esetekben van csak szükség haltartás során.

Több
8 éve 7 hónapja #144543 Írta: Pizza
Pizza válaszolt a témára:
Kedves Kriszta, Amennyire tudom a víz Ph értékének drasztikus változása akkor következik be,ha valamelyik puffer lecsökken,tehát a Te esetedben a sav puffer vészesen lecsökkent azaz a kiegyenlítő hatás megszünt ezért egekbe szökött a PH értéke a víznek.Ezt innen nagyon nehéz megállapítani mi okozhatta,de arra tippelnék,hogy a talaj tartalmaz valamilyen lúgosodásra hajlamos anyagot,valamilyen vegyszer maradék okozhatja,a vizet be kellene vizsgáltatni.Ha semleges 7,0 körüli vizet tettél bele,majd ez fogja magát és \magától\ belúgosodik órák alatt hát ez eléggé érdekes jelenség lenne,ha minden más egyéb tényező ki lenne zárva.Én JBL PH Tesztet használok.Ehhez adnak egy színskálát,nagyjából lehet tudni,hogy milyen értékű a víz.De lehet kapni elektromos PH mérőt is,na ez pontos adatokat ad,viszont drága.Próbáld meg egy díszállat kereskedőnél megkérdezni,hogy ? milyen vizet használ.Elképzelhető,hogy neki van ozmo készüléke és ad el vizet neked,hogy kipróbáld. ÜdvPizza

Oldalmegjelenítési idő: 0.950 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 690 vendég és 0 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top