Hirdetés

Diszkoszhalak - Symphysodon sp.

Több
12 éve 11 hónapja #13006 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt a témára: disz
Bogár,

Az alapveto probléma a 160 literrel van. Ennyi vízbe hiába is teszel akárhány diszkoszt, jól nem fog muködni a rendszer.

Ha veszel még 4 fiatal diszkoszt, akkor lehet, hogy ha mákod van (0,1%), mindegyik eléri a kifejlett kort (persze a kifejlett méret közelébe sem fognak érni), de lényegesen nagyobb a valószínusége, hogy nem lesz mákod (99,9%). Ez esetben a halaid vagy egyszerre, vagy egyesével, de szépen meg fognak dögleni. Akkor pedig ott leszel totál mínuszban a 6 halad árával, meg az üres akival, stb.

Ebbol az összegbol már be tudnál ruházni egy 300 liter körüli akira, és csinálhatnád a dolgot rendesen. Máshogy nem érdemes.

Stone

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #12976 Írta: Dorka
Dorka válaszolt a témára: Diszkoszok
Nem tudom, van-e valamilyen bújkálási lehetosége az "üldözött" diszkoszodnak az akváriumban, de ha nincs, akkor egy nagyobb növény valószínuleg sokat segithet abban, hogy kevésbé viselje meg a stressz és legyen esélye valahová elmenekülni a másik agressziója elol. Mivel diszkoszos akváriumban növényt sem egyszeru tartani a lágy, savas, meleg viz miatt, elviekben egy gyökér is tökéletesen megfelel erre a célra, de nem szabad elfelejteni, hogy a gyökér kiálló részein meghuzhatja az oldalát a másik elol menekülo hal. Ha úgy helyezed el a növényt vagy gyökeret az akváriumban, hogy azt két részre ossza, akkor az "agresszor" diszkoszod esetleg - ha szerencséd van :-) - csak egyik felet fogja saját területként (revier) védeni és a másik felében kevésbé hajkurássza majd a másikat.

A több kisebb diszkosszal kapcsolatban még annyit hogy két dolog is igaz rájuk: Egyrészt az a tapasztalat, hogy ha többen vannak csapatban, akkor sokkal szebben fejlodnek mintha csak 1-2 példány úszik belolük az akváriumban és így az egymás közötti agresszió is eloszlik közöttük. Másrészt viszont kezdoknek azért ajánlják a min. 40-50 liter / diszkosz vízmennyiség betartását, mert nem könnyu újdonsült diszkoszosként a kis diszkoszok megfelelo fejlodéséhez szükséges jó vízértékek biztosítása. Ez azért különösen fontos, mert ha az elején komoly tartási hibákat vét az ember, a halak növekedése "befékelhet" és a késobbiekben már jó vizértékek és hibátlan tartás mellett sem nonek majd meg.

PS:

"Két diszkosz - nem diszkosz",
ami persze a kivált párokra nem vonatkozik :-)

Több
12 éve 11 hónapja #12972 Írta: bogar
bogar válaszolt a témára:
Szóval csináljak mindent másképp...
Hát kezdetnek áttérek a fagyasztott kajára, azt mindenki dícséri.

mur ezt javasolta: "Ha nem kifejlett méretuek a diszkoszok, akkor nyugodtan tarthatsz abban többet is, amíg ki nem válik 1 pár aztán elajándékozhatod/adhatod a többit."

Talán ez lesz a második lépés.
Az aksit most nem tudom lecserélni :(
Tehetek most még többet?
Ha túllépnek a "pubi" korszakon, abbahagyják a verekedést?

Több
12 éve 11 hónapja #12953 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt a témára: :)
2 diszkosz, nem 4. Kicsit nem figyeltem.
De tökmindegy. A lényeg ugyanaz...
Stone

Több
12 éve 11 hónapja #12952 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt a témára: diszkoszhalak
Bogár,

A 4 db halad feltehetoen most van a korai "pubi" szakaszban, amikor elkezdodik a bunyó a nemeken belül és nem ritkán azok között is.
Mivel egy kicsi akváriumban kevés halad van, ezért egyrészt nincs elég hely arra, hogy a gyengébb elbújjon, vagy legalább elvegyüljön a "tömegben", ahogy annak jó esetben történnie kellene.
Namármost... Ahogy nonek a halaid, a legerosebb egyre jobban fogja verni az összes többit, az összes többi meg egymást. Ennek az eredménye pedig nem csupán a bunyókból származó sérülés lehet, hanem a folyamatos stressz miatt egyéb nyavalyák is könnyen lerobbanthatják oket, amihez te egy 6-os szívlapáttal adagolod a kórokozókat az élo tubifex és a szúnyoglárva formájában.

Hogy mit csinálj másképpen? Kb. mindent.

Több
12 éve 11 hónapja #12951 Írta: bogar
Ez lemaradt:
Mi a véleményetek a kamillateáról?
Állítólag jót tesz a halaknak, fertotlenít, és szeretik is...

Több
12 éve 11 hónapja #12946 Írta: bogar
Hali,

Vártam pár napot, de úgy látom nem változik a helyzet.
A kék továbbra is csipkedi a sárgát :(
Egyik nap nyugis volt, alig nyúlt hozzá, de van amikor folyamatosan kergeti. Ujjabban a farkával pofozza.
Megint új jelenség, a sárgának a hasúszója szakadozott lett.
Ez mitol lehet? Esetleg a másik megsérti amikor csipkedi?
Egy helyen beszakadt a farokúszója is, de az másnapra meggyógyult.
Talán akkor nem betegség :S
Sajnos nagyobb aksit most nem tudok beszerezni. Remélem egy év múlva már az is menni fog.
Kaja: A száraz kaját nem nagyon komálják, de az élot annál inkább.
A fagyasztottat még nem próbáltam.
Szeretnék beszerezni nekik vizibolhát, de eddig nem jártam sikerrel.
Nálunk a választék a tubi meg a vörösszúnyog, ez így nem túl változatos...
(még van egy-két bolt ahol nem néztem)
Hogy lehet megkülönböztetni a fiú és a lány diszkoszokat?
Hány fokos vízben tartod oket? És milyen gyakran cseréled a vizet?
Na megint egy csomó kérdés...
Remélem nem vittem túlzásba.
bogar

Több
12 éve 11 hónapja #12717 Írta: mandras
mandras válaszolt a témára:
Szia bogar!
Február óta vannak diszkoszaim. (560 literes aksiban 7 db).
160 l-be tényleg nem érdemes több halat szerezned. Alapvetoen ez a méret sajnos nem alkalmas a diszkoszozáshoz. Egy halra 50-60 l-t számolhatsz (min.), amire szükségük van. Ugyanakkor társas halak, érdemes kisebb csapatot tartani. (legalább egy 6 fos ). Ez nagyobb védelmet is biztosít mindegyik példány számára. Így elkerülhetoek azok a problémák, amiket tapasztalsz.
Nem tudod nagyobbra cserélni az akváriumodat? Megéri :wink:
Az élo kajával azért vigyázz. Nagyon sok problémád lehet vele. Fontosabb kritérium, hogy változatosan és minoségi kajával etesd oket. Vannak nagyon jó minoségu fagyik (artémia, fehér szunyog, diszkosz-mix, krill stb.), és speckó tápok (HIKARI, SERA, TETRA). Ezekkel szerintem jobban jársz, noha nem olcsók.
De ezeken a honlapokon nagyon sok hasznos infót találsz :
www.redroyal.hu
www.diszkosz.hu
Sok sikert!
Üdv:
mandras

Több
12 éve 11 hónapja #12716 Írta: mur
mur válaszolt a témára:
Ha nem kifejlett méretuek a diszkoszok, akkor nyugodtan tarthatsz abban többet is, amíg ki nem válik 1 pár aztán elajándékozhatod/adhatod a többit.

Több
12 éve 11 hónapja #12710 Írta: bogar
Köszi a segítséget.
Sajnos nem szerezhetek be több diszkoszt, mert 160l-be nem szeretnék többet tenni.
Mindenhol azt olvastam hogy kell nekik az élo kaja is.
Te mióta tartassz diszkoszokat?
És milyen aksiban?

Több
12 éve 11 hónapja #12683 Írta: mandras
mandras válaszolt a témára:
Szia bogar!

Szerintem szerezz be még belölük néhányat, mert amíg ketten lesznek, addig ez a probléma várhatóan megmarad. Ajánlatos állítólag legalább 6 diszkoszból álló csapatot tartani. Mekkora aksiban vannak?
Az élo kajához sajnos nem tudok tanácsot adni, én csak fagyasztottal és diszkosztáppal (SERA, TETRA) etetem a halaimat.
Sok sikert a diszkoszozáshoz!
Üdv:
mandras

Több
12 éve 11 hónapja #12663 Írta: bogar
B.U.É.K.
Most kezdem a diszkoszos pályafutásomat...
Igy természetesen tapasztalatom nincs:(
Ezért fordultam hozzátok.
Két diszkoszom van, ok is csak néhány napja, de az egyik mindig csipkedi a másikat. Még akkor is, ha épp nem csinál semmit.
Nem lesz baja a másiknak? Tudok tenni ellene valamit?
A másik amit nem tudok: az élo kaját hogy tartjátok, hogy pár napig élo is maradjon?
Köszi a segítséget, és még egyszer:
B.U.É.K.

Több
13 éve 1 napja #11753 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt a témára:
Kedves kollégák!

Az elmúlt egy órám azzal ment el, hogy egy meglehetosen szabatos nyelvezetu és visszafogott irományt faragtam (nem rövidet) a diszkoszhalakról. Mikor a lényeghez jutottam, az egész lefagyott.
Úgyhogy most "büntibol a rencernek" megkapjátok a "nyers" verziót, egyenesen oda, az arcotokba. :-)
Több, mint nyolc éve foglalakozom szinte kizárólag diszkoszhalak tartásával és tenyésztésével. Tanultam a kudarcokból és értem el eredményeket. Ezek alapján merem azt mondani, hogy van némi fogalmam arról, hogy "mi kell a diszkosznak".

Namármost... Volt is az a nóta, hogy azt mondja: "Aki diszkoszt akar venni, sej-haj...". Az a következo dolgokat vegye tudomásul.:

1. Diszkoszhalat minimum 300 literes akiban, minimum 6 egyedet tartsunk.

2. A diszkoszhalak az Amazonas folyóból és annak vízgyujtoibol származik, ahol a víz homérséklete 27 és 33C között, keménysége szinte nincs, kémhatása 3.8-6.5pH között van. Ez az etalon. Az akváriumban ezeket a vízviszonyokat hosszú távon fenntartani szinte lehetetlen és egyben értelmetlen is. De ez nem jelenti azt, hogy a víz akármilyen kemény lehet, mert "tartásra az jó". A víz legyen max. 8-10-es keménységu és a pH se legyen több 7-nél. Nem megyek bele, hogy miért. Ez a jó.

3. Néhány algázó, páncélos harcsa, esetleg vörös neon együtt tartható velük, de nem szükséges. Ez ízlés dolga.
A növényekkel surun betelepített diszkoszos akvárium a lágyvízi akvarisztika jelenlegi csúcsát jelenti, kezdoként nem érdemes nekivágni. Próbáltam.
Az akváriumba talajt csak keveset tegyünk, a néhány to kardfüvet ültessük inkább cserépbe.
Az elsüllyedt fadarabok szinte alaptartozékai egy diszkoszos akváriumnak, én mindig teszek a közös medencébe néhány darabot. Az algázók is szívecsen rágják.

4. A szurés. Ez az egyik legfontosabb kérdés. Ami engem illet, én a házilag készített, nagy urtartalmú külso szurokre esküszöm. Tokkal-vonóval nem kerülnek annyiba, mint egy jobb minoségu, márkás vödrös szuro, csak mondjuk ötszörös hatásfokkal muködnek. És egyáltalán nem nagy ügy építeni egyet. Akinek eszébe, jut, csak szóljon. Segítek.
Egy belso szuro sem árt, de a diszkoszok nem szeretik az eros áramlást, ezért csak okosan válogassunk.

5. Etetés. Tonnányi irodalmat találunk arról, hogy mivel etessük a diszkoszokat. Pár mondatban csak ennyit: A kaja legyen sok és változatos. A tubifex és a nagy mennyiségben etetett fagyi vörös szúnyoglárva idovel kicsinálja oket. Tubival SOHA, fagyi szúnyoggal pedig csak nagyon mértékkel etessük oket. Minden más, a hozzáférheto irodalomban fellelheto táplálék jól variálva tökéletesen megfelel. A földi gilisztával való táplálás egy külön fejezetet érdemelne, de csak annyit mondok, hogy aki tudja, tegye!

6. Vízcsere. Függ a halak számától és az aki méretétol. Alapban 2 naponta 20-25% az ideális. És persze minden nap, lámpaoltás elott a maradék kaja és az összegyult kaka eltávolítása.

És hogy mi az egésznek a lényege? Az, hogy elkerüljük a halaink számára legnagyobb ellenség, a STRESSZ kialakulását. A stressz a felelos az immunrendszer legyengüléséért, ami a betegségek kialakulásához vezet. A stresszt kell minden módon elkerülni, hogy az esetleges kórokozókkal szemben a halaink fitten és a legjobb körülmények között tudjanak szembe szállni.

Diszkoszt tartani és tenyészteni pedig egyáltalán nem nehéz. Feltéve, ha megvan minden, ami kell hozzá. Legfoképp ido, energia, elhivatottság és némi (a mai viszonyok között nem kevés) pénz.

Ennyi jutott most eszembe.

Több
13 éve 2 hete #11341 Írta: thommy
thommy válaszolt a témára:
Szia!

Szerintem a pici már az is marad. Ha induláskor lemarad valami okból (pl. tartási hiba) az már nem fog megnoni. Nekem is van 2 ilyenem, de igazából így is aranyosak...

Nálam még imádják a fehér szúnyogot és a fagyasztott artémiát, állítólag ezek veszélytelenebbek a vörösszúnyognál, így ezekkel lehet "tolni" oket.
Én a tubitól félek, max lió, de úgy meg nem vagyok meggyozodve a tápértékrol.

Több
13 éve 2 hete #11339 Írta: mormandaren
mormandaren válaszolt a témára:
Sziasztok, nem olyan régen kb. 9 hónapja tartok diszkoszt. Óvatosságból mindössze egy példánnyal kezdtem (el is ronthattam nála sokmindent, pl. etetést). Azóta többen vannak (és nagyon jól érzik magukat).
Az "öreg harcos" azonban egyáltalán nem fejlodik olyan szépen mint a többi, mondhatnám kicsi maradt (azonos méretben vettem az újakat, akik azóta rendesen lekörözték).
Próbálkoztam vitamin-készítményekkel pl sera activant, de semmi hatásuk (legalábbis akinek kellene az nem no, a többiek meg köszönik jól vannak).
Nincs valakinek vmi ötlete ilyenkor mit lehet tenni? Nem lehetne valahogy megindítani a növekedését?

Egyébként rendszeresen fagyasztott szúnyoglárvát kapnak. Alkalmanként sera vipan lemezestáp és szárított tubifex+vizibolha. Nagyritkán élo tubit is kapnak (egy hónapban egyszer veszek egy kis adagot).

Több
13 éve 2 hete #11318 Írta: thommy
thommy válaszolt a témára:
Sziasztok!

Nemrég foglalkozom diszkoszokkal, de a véleményem (ami ezek szerint nem túl mérvadó, de elhihetitek rengeteg diszkoszos helyen, tenyésztonél megfordultam mostanában):

1. Lágyvíz nem kell, de 14 körüli víz nemhogy nem lágy, hanem kemény. Ez már hosszútávon alkalmatlan, a magas hofokon, ami a koszoknak kell, nagy az anyagcsere, ez (tudtommal) keményebb vízben nehezebb, stresszhez vezet, a hal nehezen no., pici marad, hiánybetegségek alakulnak ki. Persze elvan kemény vízben is, de hogy nem optimális az tuti. Persze tiszta ozmóvíz sem kell, én 10-re állítottam spec az akimat, még ez is határeset.

2, 160 literbe max egy párt tennék, de inkább azt sem. eleve a növendék diszkosz csapatban érzi jól magát, állandóan együtt jönnek-mennek.
És aki látott igazi, kifejlett kistányér-diszkoszt, nem csak a kereskedésekben látható bonsaiokat, az megérti miért kell a nagy aksi.

Több
13 éve 2 hete #11317 Írta: Luki
Luki válaszolt a témára: diszkoszhal
Szia Rekusz! Nem csak lágyvízben lehet diszkoszhalakat gondozni.Én csapvízben gondozom (14 Gh, 7,5-8 Ph,). Persze meglehet magyarázni tudományosan hogy, miért optimálisabb az enyhén savas Ph-ju lágyvizes gondozás. Az akvárium mérete a halak mennyiségének és nagyságuknak a függvénye. Ja és a szüréstechnikáé.(160 literbe max. 3-4 db.) Akvarista üdvözlettel.

Több
13 éve 2 hete #11238 Írta: Rekusz
Rekusz válaszolt a témára: mosoly
megköszönném:( ----> elgépelve, mert megköszönném :-)

Több
13 éve 2 hete #11237 Írta: Rekusz
Rekusz válaszolt a témára: Induló
Sziasztok!

Szeretnék diszkoszos akváriumot indítani, így próbálok minnél többet megtudni róluk.
Egyenlore elrettent a dologtól a lágyvíz körüli mizéria:(

Lehet, hogy naív kérdések következnek , akkor elnézést, de még sohasem dizskoszoztam:
Diszkoszt csak lágy vízben lehet tartani? MI lesz a diszkosszal hal csapvízzel feltöltött akváriumban van elhelyezve?

Mi lenne a legegyszerubb és mondjuk a legolcsóbb - hosszú távon - a víz lágyítási technika kialakítsára? (Végig olvastam a fórumot, de egy kicsit nekem általános)

160 literben mennyi diszkosz tartható?

Hát egyenlore ennyi, de ezek az alapkérdések amitol esetleg visszakozhatok a gondolattól, hogy ezt a halat tartsam!

Ha van valaki aki jobban otthon van a témában és esetleg pü.-ben küldene telefonszámot amin, több idore zaklathatnám a kérdéseimmel, azt elore is megköszönném:(

Üdv

Rekusz

Több
13 éve 3 hete #10983 Írta: thommy
thommy válaszolt a témára: Diszkosz ikra
Sziasztok!

Nemigazán induló diszkoszos, de új fórumot nyitni nem akartam.
Megint leikráztak a diszkoszaim, de 1 órával az ikrázás után minden ikra felso sarkában fehér folt jelent meg. azóta eltelt 20 óra, és az ikrák közül csak 1 fehéredett ki teljesen, azt a diszkoszok ki is szedték. Igazából azt nem tudom, hogy a többi most jó, vagy nem. Ha valakinek van (hozzáérto) tippje, szívesen venném!

a víz jelenleg: gh: sera szerint 8 alatt, neptun szerint 6
kh: 3-4
ph:6.2

Itt vannak képek róla:
[url=http://www.szigetkoznet.hu/discus/discus_egg.htm" http://www.szigetkoznet.hu/discus/discus_egg.htm [/url]

Köszi!

Oldalmegjelenítési idő: 0.758 másodperc

Keresés

Hirdetések

átvehető
Debrecenben az E-petnél:

Székesfehérváron a Tűzhal boltban:

Sopronban az Aqua-Zooban:

Budapesten a Korallosakvárimban:

Budapesten a Vadvilágban:

Akvarista.hu a Facebookon

Chat

Ki van online?

Oldalainkat 175 vendég és 1 tag böngészi

Ajánló:

Kapcsolat:

Mizsák Norbert
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 30 381-6969
Go to top